Дитячий сон: як правильно підібрати ліжко та постіль
Про важливість дитячого сну знає кожна мама. Проте якість нічного відпочинку залежить не тільки від режиму дня дитини, а ще від того, наскільки зручне спальне місце
Буває таке, що дитина погано спить, часто прокидається серед ночі, приходить спати до батьків і не висипається. Тоді насамперед варто перевірити, чи відповідає ліжко та постіль потребам малюка? Можливо настав час щось змінити? Тим, хто тільки готується стати батьками, варто знати, яким має бути спальне місце малюка.
Облаштування зони сну для дитини – це піклування про її здоров’я
- Облаштовуючи спальне місце, варто орієнтуватися на вік дитини. Немовля більше часу проводитиме у ліжку. З дошкільнятами варто врахувати факт, що вони сплять вдень. Старші діти та підлітки можуть перетворити своє ліжко у зону прийому їжі, перегляду гаджетів, виконання уроків, переодягання тощо.
- Незалежно від віку, дитина мусить добре відпочивати вночі. Це як мінімум формування здорової нервової системи, активне фізичне зростання, міцний імунітет, відновлення сил, гарний настрій та самопочуття. Тому варто подбати про речі, які сприяють гарному сну.
- Ліжко ставлять так, щоб дитина завжди бачила двері. Уникають місць біля батареї, виходу на балкон та вікон.
Як вибрати ліжко і постіль для…
…немовлят
Купувати перше ліжко у вигляді колиски немає сенсу. Це виглядає мило, але:
а) невідомо, малюк спатиме поруч з мамою чи в колисці;
б) дитина швидко виросте і через 4–6 місяців їй там буде затісно.
Першим однозначно має бути дитяче ліжко, яке прослужить до 3-4 років. Зазвичай це дерев’яні ліжка з високими бортами, вкриті нетоксичними фарбою чи лаком, довжиною до 120–140 см, у них регулюється висота спального місця та бортиків, додатково є шухляди, коліщатка, функція гойдалки. У міру зростання та рухливості малюка ліжко захищає від випадкових падінь під час сну. Як зрозуміти, що ліжко стало замале і час його замінити? Коли різниця між зростом дитини і довжиною ліжка досягне 30 см і менше.
Читати ще: Типова та атипова форми грипу: в чому різниця?
Постіль для немовлят має свої вимоги:
- Матрац однозначно має бути жорстким, з гіпоалергенних матеріалів, містити натуральні наповнювачі (наприклад, кокос). Для деяких батьків це може здатися знущанням, але саме жорсткий матрац для немовляти – це про здоров’я.
- Щоб захистити матрац від протікань, можна використовувати чохол – він має виводити вологу, «дихати» і не ковзати по поверхні.
- Категорично не можна чіпляти бампери (м’які плоскі подушки) на дерев’яні бортики та вішати балдахіни – це додатковий ризик удушення малюка.
- До двох років малюки не потребують ніякої подушки, навіть найплоскішої. Це може призвести до деформації хребта, шийних м’язів та, знову таки, підвищує ризик удушення (уткнутися носиком у м’яку подушку).
- Першу ковдру малюкам замінюють так звані спальні мішки або конверти на блискавках – вони не сковують рухи і під час сну дитина не розкривається.
- Сама постіль має бути виготовлена з натуральних тканин без ґудзиків, шнурів, зав’язок та дрібних елементів декору, які малюк може відірвати і засунути до рота чи носа.
…дошкільнят і молодшого шкільного віку
На вигляд ліжко буде майже доросле, але відрізнятиметься:
а) наявністю одного-двох бічних невисоких коротких бортиків, що знімаються. Вони все ще оберігатимуть дитину від ризику падіння уві сні. Однак водночас не створюватимуть перешкод вільно зійти або лягти у ліжко;
б) наявністю розсувного механізму – довжина спального місця «зростатиме» разом зі своїм власником (130–160 см). Ширина у таких ліжок досить оптимальна: 80–90 см, залишає багато простору для дитини;
в) тематичністю (у формі автівок, з халабудами, додатковим простором для зберігання, двоярусне тощо). Такі ліжка стають улюбленим місцем для ігор. Поєднують у собі практичність і безпеку.
Не варто купувати ліжко-диван, трансформер або тахту:
- дитина не буде і не захоче щодня складати і розкладати його;
- воно габаритне і займе більше місця;
- не факт, що матрац буде потрібної жорсткості;
- не варто вибирати ліжко з м’яким узголів’ям або бортиками – це додатковий епіцентр пилу та бруду.
У конструкції ліжка варто уникати гострих кутів; болтів та цвяхів, що стирчать (навіть декоративних); залізних елементів.
Матрац для дітлахів підбирають середньої жорсткості. Подушку – середньої м’якості. До речі, м’якість визначається не за ступенем провалювання голови у подушку, а за її наповнювачем. Вибір виду наповнювача залежить від власних уподобань та можливої алергії у дитини. Висота дитячих подушок складає 5–10 см.
Читати ще: Поширені весняні захворювання: причини, симптоми та методи профілактики
Найменше вимог до дитячої ковдри: вона має відповідати порі року і зросту дитини, бути не дуже важкою, але приємною на дотик.
…підлітків
Це період, коли дитина відходить від «дитячості» та прагне більше до дорослості. По суті, ліжко для підлітка може бути звичайним односпальним або полуторним. Довжина таких сягає стандартних 200 см. Головні вимоги до здорового сну залишаються ті самі:
- Матрац середньої жорсткості, може бути з ортопедичною підтримкою.
- Ліжко – допускається виготовлення не тільки з дерева, а й ДСП чи МДФ. Міцність – має витримувати не лише власника, а й гостей.
- Подушка – стандартного розміру. Мусить підходити дитині за шириною, висотою та рівнем жорсткості. Як це визначити: голова не повинна глибоко провалюватися у подушку і водночас сильно задиратися.
- Ковдра має бути трохи довшою за зріст дитини, на 20–30 см. За ступенем термоізоляції варто орієнтуватися на пору року, температуру у спальні дитини та її сприйняття холоду.
Отже, щоб організувати дитині здоровий сон треба інвестувати не просто в якісні меблі, а й правильно підібрати постіль. Це гарантує комфортний та якісний відпочинок. Важливо вчасно оновлювати ліжко та комплектуючі. Тоді дитина точно висипатиметься і зростатиме здоровою та життєрадісною.