Пігментні плями на шкірі: чому з’являються та чи треба боротися з ними?
Із пігментацією шкіри стикається багато людей. Більшість пігментних плям не шкідливі для здоров’я, лише впливають на зовнішній вигляд людини. Щоб мати здорову та красиву шкіру, важливо стежити за появою будь-яких змін на ній та навчитися правильно доглядати
Пігментні плями — це невеликі ділянки на шкірі, які містять надмірну кількість меланіну (пігменту), що і викликає потемніння. Вони можуть з'явитися у будь-якої людини на різних частинах тіла. Найчастіше вони виникають на обличчі, руках, плечах та інших відкритих ділянках шкіри. Пігментні плями можуть бути різного кольору, зокрема коричневого, чорного, червоного, жовтого та навіть синюшного. Все залежить від виду меланіну у шкірі.
Чому з'являються пігментні плями?
Серед основних причин надмірної пігментації шкіри спостерігаються:
- Сонячне світло та УФ-випромінювання. Якщо шкіра регулярно зазнає їхнього впливу, то розпочинаються процеси активації меланоцитів – клітин, які виробляють меланін, у відповідь на сонячні промені.
- Гормональні зміни. Вагітність, менопауза, деякі хвороби внутрішніх органів або прийом гормональних препаратів можуть спричиняти зміни в меланіновому обміні й призводити до появи плям.
- Вік. З віком шкіра втрачає свою здатність до регенерації, пігментні плями можуть легко з’являтися.
- Неправильний догляд за шкірою. Алергія на косметику або використання певних доглядових засобів можуть сприяти появі пігментних плям.
- Спадковість. У деяких людей є генетична схильність до появи пігментних плям. Тобто якщо батьки мають веснянки або інші види пігментних плям, то ймовірність їх появи у дитини велика.
- Травмування шкіри. У відповідь на пошкодження або хвороби шкіри може зростати рівень меланоцитів і з’явитися пігментація.
Чи потрібно боротися з пігментними плямами?
Більшість людей борються з пігментними плямами з естетичних причин. Плями потребують лікування чи видалення залежно від причини появи і характеру. Деякі з них можуть зникати самостійно (через плин часу, вплив навколишнього середовища, спосіб життя тощо). Водночас якщо пігментна пляма почала змінювати свій розмір, колір чи форму або ж поява нових плям супроводжується свербінням , кровотечею – це потребує негайного звернення до лікаря.
Читати ще: Дитина та дитсадок: основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами
Лікуватися від надмірної пігментації варто за допомогою косметолога або дерматолога. Залежно від поставлених завдань фахівець підбере правильний догляд, медикаментозні препарати або призначить косметологічні процедури (лазер, фототерапію, пілінги тощо). Перед лікуванням краще проконсультуватися з лікарем. Самостійно виводити плями не рекомендується через ризик ушкодження шкіри, появи рубців та опіків.
Наскільки небезпечні пігментні плями?
Більшість пігментних плям абсолютно безпечні, але існує ймовірність, що деякі можуть сигналізувати про серйозні захворювання, наприклад, меланому – агресивну форму раку шкіри. Буває, що темні ділянки шкіри сверблять, розвиваються ороговіння шкіри або запальні процеси, дерматити – це сприяє зниженню імунітету і підвищує ризик розвитку інфекції. Тому якщо на тілі є пігментні плями, особливо великого розміру, рекомендується регулярно роботи самоогляд шкіри та відстежувати будь-які зміни плям.
Як запобігти появі пігментних плям?
- Сонцезахисний крем. Щоденне використання сонцезахисних кремів (навіть за пасмурної погоди) з високим захистом SPF на відритих ділянках шкіри значно зменшує ризики появи нових плям.
- Уникати солярію та засмаги. Чим більше шкіра піддається впливу сонячних та УФ-променів, тим більше плям на ній може з’явитися.
- Додати до щоденного раціону продукти, що містять антиоксиданти. Добре впливають на шкіру вітамін А (яйця, м’ясо, риба, олія), бетакаротин (морква, гарбуз, томати, персики, абрикос), вітамін С (ківі, шипшина, зелень, малина, цитрусові), вітамін Е (горіхи, насіння соняшнику, гарбузу, льону), чай.
- Здоровий спосіб життя. Гідратація, захист від сонця, сон, спорт та відмова від шкідливих звичок здатні покращити загальний стан шкіри.
- Регулярні перевірки у дерматолога. Профілактичні огляди допоможуть виявити можливі проблеми на ранній стадії.