facebook_pixel_id

7 прийомів: як фізично і морально допомогти дитині підготуватися до здачі ЗНО

Іспити – це завжди випробування для всієї родини. Підготовка до ЗНО триває декілька місяців і за цей період дитина встигає пережити емоційну напругу та фізичне виснаження. Багато чого залежить від підтримки дорослих. Як діяти батькам, щоб майбутній випускник або студент не почувався вичавленим фруктом?

23.04.2024 13:40
Поділитись:

Завдання батьків – не заважати і не нашкодити, створити відповідні умови. Психоемоційне та фізичне навантаження, яке супроводжує підготовку до ЗНО, таке сильне, що негативно позначається на здоров’ї та поведінці дитини. У цей період у житті підлітка можуть з’явитися показова байдужість до майбутніх іспитів, безпричинні спалахи гніву, тривожність, безсоння, депресія, втрата інтересу до улюблених справ, раптове погіршення навчання і стосунків з друзями. Тому дорослим варто набратися терпіння і правильно діяти.

 

Тримати руку на пульсі

 

Ці слова можна сприймати буквально. Оскільки у дитини, яка посилено готується до ЗНО, організм починає працювати на межі своїх можливостей. Батьки можуть допомогти впоратися з переживанням і стресом так:

 

 1. Разом скласти розклад дня. Де буде місце для навчання та відпочинку, сну та прийому їжі, вільного часу та додаткових занять, гаджетів та прогулянок на свіжому повітрі. Варто пояснити важливість кожного пункту і слідкувати за їх дотриманням. Наприклад, той самий недосип послаблює імунітет, загострює хронічні хвороби, негативно впливає на настрій.

 

 1. Допомогти спланувати підготовчу роботу – це організує процес навчання та збалансує навантаження.

 

 1. Мінімізувати фактор хвороб. Період підготовки виснажує дитячий організм, роблячи вразливим до інфекцій. Коли на хвороби немає часу, доречно підтримати імунітет та запобігти вірусним хворобам. Наприклад, лікар може порадити дитячий противірусний сироп «Флавовір». Його дія спрямована на те, щоб не дати вірусам розмножуватися в організмі. Залежно від ситуації, «Флавовір» чудово зарекомендував себе як засіб профілактики і лікування дітей від застуд та грипу.

 

 1. Забезпечити робочу атмосферу. Це означає, коли дитина займається, їй не має заважати сторонній шум: ігри молодших дітей, гучно працюючий телевізор або мама, яка вирішила пропилососити. Варто передбачити, на жаль, вже «звичні» ситуації: відключення електроенергії та сигнали тривоги. На ці випадки дитина мусить мати запасне безпечне робоче місце та допоміжні гаджети.

 

 1. Внести зміни у звичний розпорядок. Наприклад, на період підготовки звільнити дитину від несуттєвих домашніх обов’язків. Можна скоротити відвідування певних гуртків, але не з фізичної активності. Треба заохочувати більше рухатися (катання на велосипеді, роликах, танці, плавання тощо). Помірне фізичне навантаження добре впливає на психічне здоров’я.

 

Читати ще: Типова та атипова форми грипу: в чому різниця?

 

 1. Харчування. Це важливий ресурс. Варто збільшити у раціоні присутність морської риби, зелені, горіхів, овочів, ягід та фруктів. Якщо дитина просить солодке – не відмовляти, бо глюкоза – це паливо для мозку, який зараз працює понаднормово. Хай у доступі будуть корисні перекуси (якісний шоколад, сухофрукти, горішки, сир), а у холодильнику готові до вживання страви. Бо на бутербродах і снеках жоден організм довго не протягне.

 

 1. Не давати заспокійливих. Якщо дитина надто хвилюється, не варто давати ніяких заспокійливих ліків. Це пригальмує активність мозку. Можна запропонувати трав’яні чаї (м’ята, меліса, ромашка, лаванда), тепле молоко з медом, вишневий сік.

 

Зберігаємо спокій, або Яка моральна підтримка буде корисною

 

Допомогти дитині зібратися і мобілізувати свої сили можна моральною підтримкою. Для цього батькам варто зосередитися на потребах свого школяра.

 

 1. Зрозуміти стан дитини. Чи не переоцінює вона свої знання? Можливо навпаки, присутня невпевненість і недооцінка своїх сил? Батькам зі свого боку не треба виказувати свого явного хвилювання. Більше акцентувати увагу на те, що вони не бояться невдачі чи низьких балів, і приймуть будь-який результат.

 

 1. Уникати розмов на підвищених тонах, нагнітання ситуації, конфлікти врегульовувати без агресії, залякувань, покарань та сліз.

 

 1. Реагувати на всі прохання допомоги, питання чи поради. Періодично нагадувати, що батьки поряд і готові допомогти.

 

 1. Хвалити і говорити фрази на кшталт «Ти зможеш це зробити!» або «Я знаю, що у тебе це мусить вийти добре». Продемонструвати свою віру у дитину, її сили, здібності.

 

Читати ще: Подолання весняної втоми у дітей: як зберегти фізичний та психічний тонус

 

 1. Розмовляти. Не тільки про етапи підготовки до ЗНО, а про все на світі: шкільні новини, плани на найближчі дні, настрій, самопочуття. Цей прийом розвантажує психіку і відволікає.

 

 1. Розказати про чудовий прийом: не можеш змінити ситуацію – зміни ставлення до неї. ЗНО – це важливий етап, але не вартий страху і життя після нього триває.

 

 1. Проговорити, що буде, якщо результат ЗНО виявиться поганим. Що дитину не очікуватиме «розбір польотів» і покарання. Запропонувати поглянути на ситуацію з іншого боку чи розробити запасний план: змінити напрям, пошукати себе в іншій сфері, запланувати краще підготуватися на наступний рік тощо. Головне дати зрозуміти, що дитина не залишиться наодинці з сумом – батьки будуть поруч.

 

Така всебічна підтримка з боку батьків сформує психологічно і фізично здорову особистість, навчить правильно реагувати на стресові ситуації, мінімізує моральні травми і звісно допоможе добре підготуватися до ЗНО. Дитині важливо знати, що незалежно від результатів ЗНО, батьки любитимуть, піклуватимуться і допомагатимуть їй і надалі.