П’ять способів, як вберегтися від вірусів зимою
Фахівці Стенфордського університету зібрали найкращі методи захисту від сезонних респіраторних вірусів
Оскільки ось-ось настане пік сезону застуд та грипу, то варто нагадати прості речі, які допоможуть зменшити ймовірність захворіти та заразити інших.
-
Щеплення
Один із засобів, який ефективно протидіє респіраторним вірусам, – щеплення проти COVID-19 та грипу. Це зменшує тяжкість захворювання, якщо людина все ж таки захворіє, та ймовірність госпіталізації. У деяких випадках вакцина може повністю запобігти зараженню, а також знизить ймовірність передачі патогена іншим – членам родини, колегам, друзям, випадковим перехожим.
Рекомендується щорічно робити вакцинацію проти грипу та COVID-19, особливо представникам з групи ризику: малюкам до 5 років, людям віком від 65 років, вагітним, особам з ослабленим імунітетом та представникам певних професій.
Зазвичай для вироблення надійного захисту має минути два тижні з дня щеплення. Навіть у розпал сезону вірусних інфекцій доречно вакцинуватися.
-
Звичка часто мити руки
Наскільки часто? Немає точно визначеної кількості, скільки разів на день треба мити руки. Рішення про таку необхідність залежить від інших дій – відвідування вбиральні, приготування та вживання їжі, повернення додому з громадських місць, чхання та кашлю у долоню тощо.
Не менш важливим є сам процес миття. Аби зменшити кількість мікроорганізмів на руках, знадобиться 15–20 секунд намилювання та тепла вода. У разі недоступності води та мила, можна використати дезінфектор на спиртовій основі.
-
Дихати свіжим вологим повітрям
Взимку, незалежно від місця – школа, робота чи дім – працює опалення і повітря в приміщеннях стає сухим, що сприяє пересушенню слизових та проникненню вірусів всередину організму. Тож, якщо в таке приміщення ще й потрапить хвора людина, то це означає зараження інших. Тому, коли дозволяє погода, варто якомога частіше виходити на вулицю і бувати на свіжому повітрі. У приміщенні ситуацію врятує регулярне провітрювання, вологе прибирання та зволожувач повітря, щоб підтримувати рівень вологості на рівні 50–60%.
-
Тримати свої мікроби при собі
Людина найбільш заразна для інших перед появою симптомів і протягом перших днів хвороби. Тому важливо дотримуватися правила: якщо захворів – залишайся вдома. Це одним пострілом вб’є двох зайців: дозволить уникнути поширення інфекції та нормально пролікуватися. Вдома захистити членів сім’ї від зараження вірусною інфекцією допоможе ізоляція (перебування хворого в окремій кімнаті), користування індивідуальними рушниками і посудом, носіння маски для стримування розповсюдження вірусів. Сигналом, що настає одужання та рівень передачі інфекції мінімальний, є нормалізація температури.
-
Додатково використовувати засоби неспецифічної профілактики
Пережити період грипу, ГРВІ, коронавірусу та застуд може допомогти застосування неспецифічних методів – прийом противірусних препаратів прямої дії. Профілактичні дози допоможуть вберегтися від інфікування після контакту з хворим або великою кількістю людей, після перебування у громадських місцях тощо. Препарати для тривалої профілактики вірусних захворювань мають бути безпечними, особливо для дітей – виготовленими з природної сировини, на основі флавоноїдів, і водночас вони не повинні пригнічувати вироблення власного інтерферону.