Що кажуть лікарі стосовно частоти респіраторних вірусних захворювань у дітей?
Часті вірусні захворювання вважаються нормою для дитячого віку. Вони є своєрідним тренуванням імунітету, коли після зустрічі з черговим вірусом організм дитини вчиться не тільки перемагати його, а й намагається запам’ятати кожен контакт. Це підготовка до того, щоб в майбутньому при повторній зустрічі з вірусом не витрачати час і сили, а швидко розправитися з ним. Тому якщо дитина часто хворіє на гострі респіраторні вірусні інфекції, але захворювання перебігає без ускладнень, не затягується на тижні і завершується одужанням, то з імунітетом все гаразд. Інша справа, якщо при кожній застуді у дитини болять вушка або запальний процес опускається в легені з розвитком пневмонії, а лікування ускладнень антибіотиками не сприяє швидкому одужанню – в цьому випадку батькам варто замислитися про консультацію з дитячим імунологом.
Отож, основна відмінність між тренуванням імунітету і наявністю у ньому дефектів криється не в частоті ГРВІ, а в тому, як ці ГРВІ перебігають. Довготривала застуда, важкий перебіг і ускладнення вказують на нездатність імунної системи протистояти інфекції. Крім того, наявні серйозні імунні порушення зазвичай одразу проявляють себе в дитячому віці розвитком частих і важких гнійних захворювань та інших станів, які рідко залишаються поза увагою батьків і змушують їх звертатися за медичною допомогою.
Дані статистики
Діти раннього дитячого віку щорічно можуть переносити до 8 епізодів гострої респіраторної інфекції. До застудних захворювань високої частоти схильні малюки, які перебували на штучному вигодовуванні, через відсутність захисного впливу материнського молока. У шкільному віці частота захворювань на ГРВІ знижується, якщо дитина відвідувала дитячий садок, і становить в середньому 5-6 епізодів на рік. У домашньої дитини перші місяці шкільного життя нерідко супроводжуються високою захворюваністю на ГРВІ внаслідок зсуву термінів першого знайомства зі збудниками захворювань. Підлітки досягають дорослого рівня – до 4 застудних захворювань на рік.
Основна причина того, що дитина часто хворіє, це постійний вплив нових для неї вірусів. Більшою мірою на частоту респіраторних захворювань впливає те, чи відвідує вона дитячий дошкільний заклад або виховується в домашніх умовах. Пік зустрічі з вірусами за часом збігається з початком відвідування дитячого колективу, коли різко змінюється навколишнє середовище: якщо дитина йде в дитячий садок – перше знайомство починається в цей період і виражається в частих застудах. Якщо дитина дошкільний період провела вдома – перші контакти зі збудниками захворювань зсуваються на молодший шкільний вік. Якщо в родині є старші діти, то вони стають додатковим джерелом нових вірусів, принесених зі школи додому.
Як не дати тренувальним захворюванням негативно позначитися на імунітеті дитини?
Дитячий організм внаслідок фізіологічних особливостей схильний до низки впливів: крім знайомства зі збудниками захворювань, йому ще потрібно встигати правильно рости і розвиватися. Тому не завжди він здатний адекватно справлятися з нагальними завданнями, особливо якщо спочатку все пішло шкереберть. Наприклад, якщо у дитини четверте вірусне захворювання за сезон, і замість того, щоб звернутися до лікаря, починають лікувати за минулими рекомендаціями або в хід йдуть засоби, які прибирають симптоми, але не впливають на причину захворювання. Або дитина бадьоро крокує до дитячого садочка/школи, де на її напружений вірусом імунітет очікує чергова порція незнайомих йому вірусів, замість того, щоб йти до лікаря. У подібних ситуаціях не варто шукати відповіді на запитання – що не так із дитячим імунітетом? Тут проблема полягає не в стані імунітету, і навіть не у вірусі, а в самих батьках.
Ще однією розповсюдженою причиною частих застуд є їх недолікованість. Бувають ситуації, коли поліпшення самопочуття дитини є приводом для відміни призначеного лікарем лікування, зменшення доз препаратів, що приймаються або самостійної їх заміни на інші, які мамі «більше подобаються». У такій ситуації захворювання виявляється недолікованим, а вірус – недобитим. Дитина йде в дитячий колектив, не встигнувши повністю оговтатися і потрапляє в середовище нових вірусів, для яких її вразливий організм стає ідеальним притулком. І не встигнувши одужати, дитина захворює знову, цього разу важче, адже імунітету тепер доводиться справлятися не тільки зі старим, але і новоприбулим вірусом, а його ресурси небемежні.
Щоб тренування вірусами ГРВІ завершилося формуванням повноцінного імунного захисту, а не стало причиною його виснаження або плацдармом для розвитку багатьох інших, у тому числі хронічних захворювань, необхідно відповідально ставитися до стану здоров’я дитини. А саме: при появі перших симптомів нездужання звертатися до лікаря, дотримуватися його рекомендацій. Якщо причиною захворювання став вірус, лікар може призначити Флавовір (оновлений Імунофлазід) – препарат з прямою противірусною дією при гострих респіраторних вірусних інфекціях та грипі. Його здатність пригнічувати розмноження вірусів в клітинах безсумнівно допомагає імунній системі здолати інфекцію в організмі. Для дітей це особливо важливо, бо незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки. Тривалий перебіг ГРВІ, лікування у дітей якого може затягуватися на кілька тижнів, виснажує резерви імунної системи організму. Діюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, не виснажуючи при цьому імунітет дитини. Особливо це важливо, якщо дитина вже перенесла не одне вірусне захворювання, і наступне загрожує затяжним перебігом і розвитком ускладнень. У будь-якій ситуації не варто відкладати візит до лікаря: адже виявлення захворювання на початку його розвитку і ранній прийом прямих противірусних препаратів стануть запорукою того, що дитячий організм впорається з черговим вірусним агресором, а викликане ним захворювання стане ще одним тренуванням, а не перевіркою на витривалість захисних сил незміцнілого організму дитини.
За матеріалами: grippua.com.ua