Міф 1: імунітет утворюється після хвороби або вакцинації від COVID-19

Правда: існує два види імунітету: природний та штучний.  Природний поділяється на вроджений (пасивний, від матері) і набутий (активний, після хвороби), а штучний – від вакцини (активний) та під дією лікувальної сироватки (пасивний).

У дослідженні опублікованому науковцями Університету Рокфеллера йдеться про те, що у людей, які перехворіли на COVID-19, а потім вакцинувались, може вироблятись “гібридний” або “суперімунітет”, який захищає від різних штамів коронавірусу.

Враховуючи надзвичайну поширеність і заразність коронавірусної інфекції, багато людей встигло і перехворіти COVID-19, і вакцинуватись. У них імунітет виник у результаті природного шляху зараження і щеплення. Саме такий гібридний імунітет є найбільш ефективним.

«Новоутворений» імунний захист містить:

  • антитіла, що розпізнають віруси та нейтралізують їх
  • Т-хелпери, що допомагають розпізнавати патогени
  • Т-кілери, що вбивають патогени
  • В-клітини, що виробляють у разі потреби нові антитіла.

З часом ці чотири компоненти поступово зникають. Одне із досліджень показує, що гібридний імунітет захищає триваліше, забезпечуючи захист понад рік. Адже після інфікування і подальшого щеплення різко підвищується рівень антитіл.

Міф 2: набутий імунітет швидко зникає

Правда: імунологічна пам’ять зберігається 8-12 місяців після зараження.

Після перенесеної хвороби лишається імунологічна пам’ять. Одне більш раннє дослідження 2021 року, проведене у США, показує, що імунологічна пам’ять може зберігатися до 8 місяців. При цьому майже у всіх піддослідних були антитіла, що блокували шиповий білок вірусу, протягом більш ніж 6 місяців. В-клітини були в наявності навіть після 6 місяців після інфікування, а Т-клітини знижувалися з періодом пів розпаду – від 3 до 5 місяців.

Читати ще: Часті вірусні захворювання у дітей: тренування чи виснаження імунітету?

Інше дослідження 2022 року, також показує, що кількість антитіл після зараження зберігається по-різному. Наприклад, антитіла, що виробляються у носі, знижуються через 9 місяців, а у крові – через рік. При цьому саме антитіла у слизовій носа (імуноглобулін IgA) забезпечують найперший захист від COVID-19. Більшість учасників дослідження у подальшому вакцинувались, проте це не вплинуло на кількість назальних антитіл. Тому таке дослідження показує, що хоча існуючі вакцини ефективні для підвищення антитіл у крові, вони не підвищують достатньо назальні антитіла IgA.

Міф 3: «Омікрон» – це штам, яким хворіють менше

Правда: імунітет, утворений після «Омікрону» нижчий, ніж після варіантів «Альфа», «Бета» і «Дельта».

Одне із найбільш неприємних відкриттів полягає у тому, що хоча «Омікрон» є тим штамом, який переноситься легше, ніж перші види COVID-19, але імунітет до нього утворюється значно гірше. У великому метааналізі 65 досліджень із 19 країн світу оцінювалось зниження ризику COVID-19 у осіб, інфікованих SARS-CoV-2. Імунітет, сформований після захворювання на «Альфа», «Бета» і «Дельта» варіанти поступово знижувався, але лишався на рівні 78,6% через 40 тижнів. У той час, як після захворювання на «Омікрон» BA.1 через 40 тижнів захист оцінювався у 36,1%. Отже, імунний захист після захворювання на «Омікрон» знижується значно швидше. А це погана новина, враховуючи, що підвиди «Омікрону» наразі витіснили усі первісні штами.

Міф 4: імунітет після вакцини кращий, ніж набутий після хвороби

Правда: Набутий і вакцино-індукований імунітет приблизно однакові щодо можливості повторного зараження.

Велике дослідження ґрунтується на реєстрі щеплень від COVID-19 та інфікування SARS-CoV-2 серед 9,1 мільйона громадян Ломбардії (Італія). Учені відібрали три групи: захворілих на коронавірус, але нещеплених, щеплених і контрольну групу людей нещеплених і нехворих. Через 9 місяців спостереження на SARS-CoV-2 повторно захворіли відповідно 21,8%, 22% і 25,9% людей із цих трьох груп. Одразу видно, що у групі людей, які мали лише набутий захист, і у групі щеплених ризик захворіти повторно через 9 місяців майже зрівнявся. Поствакцинальний імунітет зберігається високим до 6 місяців, а потім починає слабшати.

Читати ще: Віруси: шкода чи користь?

Отже, слід пам’ятати, що імунітет може формуватися після перенесеного коронавірусу, щеплення чи навіть бути комбінованим. Але такий захист триває від 6 місяців до року. Також у невеликої кількості людей антитіла можуть не утворюватися у достатній кількості або зникнути раніше цього терміну.

Міф 5: Діти хворіють на коронавірусну інфекцію легше ніж дорослі

Правда: Діти не менше за дорослих хворіють на COVID-19. Більшість тяжких або критичних випадків становлять діти п’яти років або молодші з незрілою імунною системою, яка не готова до широкого спектру збудників хвороб.

У дитячому віці імунна система людини на ряду з репродуктивною, травною та нервовою системами ще не повністю сформована. Саме тому діти потребують більше часу для одужання від респіраторних інфекцій і мають підвищений ризик появи нових симптомів порівняно з дорослими.

Через не до кінця сформовану імунну систему, діти більш вразливі до хвороб, а також до серйозних наслідків хвороб. Більше того, у випадку COVID-19 наявність антитіл не означає, що людина не може захворіти повторно. А недавнє дослідження показує, що антитіла до нового коронавірусу можуть триматися лише 2-3 місяці з моменту інфікування.

Також відомо, що штам коронавірусу Дельта може викликати у дітей мультисистемний запальний синдром, який дуже небезпечний.

В якості фактора, що дозволяє стримувати поширення SARS-CoV-2 серед дітей, є вакцинація від COVID-19 як дітей, так і дорослих,  які постійно перебувають у контакті з дітьми: батьків та членів сім’ї, а також вихователів та вчителів.

Не менш важливим є і дотримання маскового режиму всіма, як вакцинованими, так і невакцинованими, і збереження соціальної дистанції в освітніх установах, постійне провітрювання приміщень, в яких велику кількість часу проводять діти, а також недопущення великого скупчення учнів і педагогів в одному приміщенні.

Читати ще: Не школою і дитсадком єдиними: де діти можуть «підчепити» віруси

Варто також потурбуватись про захист, що допоможе швидше припинити розмноження вірусу в організмі після зараження. При появі симптомів захворювання у дитини, таких як нежить, закладеність носа або кашель, які спостерігаються при ГРВІ, особливо якщо дитина побувала в контакті з хворим, варто звернутись до лікаря. Він може призначити противірусний засіб  Флавовір. Сироп містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, зі значним пригніченням реплікації вірусу. Це зручно, у випадку, коли важливо не втратити час на встановлення виду ГРВІ, а одразу розпочати лікування, тим самим не дати вірусу наростити свою чисельність та зменшити вірусне навантаження на організм дитини та не допустити розвиток ускладнень. До того ж Флавовір створений на рослинній основі, безпечний для дітей та дозволений від народження.

Флавоноїди сиропу пригнічують активність 3CL протеази коронавірусу SARS-CoV2, що підтверджено відповідними науковими  методами. Дія на ферменти вірусів дозволяє заблокувати їх проникнення в клітину та внутрішньоклітинне розмноження, тим самим полегшити перебіг захворювання та знизити ймовірність розвитку  ускладнень.

Противірусний сироп Флавовір на основі флавоноїдів (природних сполук, отриманих із рослинних компонентів) мають одразу кілька важливих переваг:

  • діють на віруси грипу та ГРВІ (у тому числі і SARS-COV-2, що викликає COVID-19)
  • підвищують місцевий (назальний) імунітет, що є слабкою ланкою захисту проти коронавірусу
  • сприяють виділенню інтерферону – сигнальних білків, що мають потужну противірусну активність.
  • є нетоксичними ліками, що знижує вірогідність побічних дій на організм.

Отже, при появі у дитини симптомів вірусної інфекції або якщо вона побувала у контакті з хворим на COVID-19 важливо не втрачати час на самостійне вирішення проблеми, а звертатися за медичною допомогою. Своєчасна діагностика коронавірусної інфекції у дитини та вчасно призначене противірусне лікування може захистити її від непередбачуваних наслідків цього захворювання. Швидкий початок противірусної терапії грає важливу роль – з перших днів після появи симптомів під контролем фахівця.