Душ чи ванна: чому надавати перевагу та коли краще приймати?
Що корисніше для здоров’я – ванна чи душ? Обидві водні процедури добре очищують тіло, допомагають розслабитися або підбадьоритися

Тож коли доцільно полежати у теплій ванні, а коли прийняти душ? Які переваги та недоліки?
ВАННА
Заспокоює, знімає стрес, втому та нервове напруження – це про ванну. Занурення у теплу воду допоможе відновитися після важких фізичних навантажень або занять спортом, зігрітися у холодну пору та поліпшити здоров’я. Додавання у воду солі, ефірних олій або екстрактів трав позитивно вплине на стан шкіри та самопочуття.
У яких випадках доцільно прийняти ванну?
- На початковій стадії застуди або ГРВІ – тепле вологе повітря зменшить нежить, полегшить кашель та зволожить слизові.
- Щоб зняти неприємні симптоми – напруга в тілі, біль у м’язах або суглобах значно менше відчуватимуться після ванни.
- Подолати стрес – коли людина лежить у теплій воді, організм виділяє ендорфіни (гормони задоволення). Це зменшує відчуття тривоги та занепокоєння. Терапія теплою ванною допомагає боротися з депресією і сприяє психологічному спокою.
- Коли є проблеми зі сном – 15 хвилин у теплій, не гарячій, ванні здатні якісно вплинути на процес засинання, особливо літніх людей.
- Аби покращити стан шкіри – занурення в теплу воду (із додаванням ефірних олій) збільшує прилив крові до шкіри, відкриває пори і легко вичищає їх від бруду та шлаків. Ванна може допомогти у боротьбі з надмірною сухістю шкіри (обов’язковою умовою є зволоження тіла кремом або бальзамом після водної процедури) та запаленням (при алергії, висипах), усуває свербіж.
Читайте також: Вплив сну і режиму дня на дитячий імунітет восени
Кому і чому протипоказана ванна?
- Гаряча ванна (температура води вище 38 0С) має багато протипоказань. Чим вища температура води – тим менше часу можна перебувати у ній. Оптимальний час прийняття ванни 15–25 хвилин.
- Ванну не приймають одразу після їжі – через посилення кровообігу порушується процес перетравлення, що може спричинити печію.
- Гарячі ванни протипоказані вагітним (висока температура може спровокувати кровотечу).
- Обережно слід приймати ванну жінкам під час менструації (посилюється кровообіг в області малого таза).
- Не можна приймати ванну хворим за наявності високої температури тіла.
- Висока температура води негативно позначається на репродуктивному здоров’ї чоловіків (знижується вироблення сперми та рухливість сперматозоїдів).
- Гарячі ванни протипоказані при захворюваннях венозної системи (є ризик утворення тромбів), гіпертонії, серцевій недостатності тощо.
- Ванну не можна приймати у стані алкогольного сп’яніння через ризик захлинутися.
ДУШ
Душ не несе таку пасивну терапію, як ванна. Хоча падаючі краплі забезпечують непоганий масажний ефект і релакс. Більшість людей надають перевагу душу через менші витрати часу та води. Душ прекрасно тонізує, покращує терморегуляцію організму та циркуляцію крові, а також є засобом загартовування тіла і зміцнення імунітету. На відміну від ванни, душ не позбавляє шкіру вологості та натуральних захисних жирів.
Читайте також: 11 питань та відповідей: як захистити своє здоров’я від вірусів цього осіннього сезону
Коли душ приносить більше здоров’я?
- Під час хвороби – прохолодний або кімнатної температури душ не гірше жарознижувального препарату зіб’є підвищену температуру тіла.
- При перегріві – душ нормалізує температуру тіла у випадках перегріву на сонці або перебування на спеці.
- Засіб боротьби з похміллям – душ швидко допоможе прийти до тями і побороти неприємні симптоми похмілля. Струмені падаючої води зменшать набряки, прискорять обмінні процеси, забезпечать кровообіг, знімуть головний біль та змиють зі шкіри токсини.
- Коли треба прокинутися – душ добре бадьорить зранку, допомагає прокинутися і заряджає енергією.
- Контрастний душ, як засіб профілактики від ГРВІ та тренування імунітету – у загартованої людини пришвидшені обмінні процеси та добра терморегуляція. Це означає, що організм такої людини довше тримає тепло при охолодженні та стійкий до впливу і перепаду температур.
Які недоліки душу?
- Обережно гіпертонікам – не можна поливати голову холодною водою, щоб різко не підскочив артеріальний тиск.
- Часте, тривале і занадто ретельне миття – пошкоджує епідерміс, висушує шкіру, порушує баланс мікрофлори, руйнує ліпідний шар (захисний прошарок), провокує появу шкірних захворювань.
Отже, відповідь на питання, що краще душ чи ванна, залежить не лише від власних уподобань. І перше, і друге є корисним для організму людини: однаково добре підтримують чистоту і гігієну. Та розуміння їхніх переваг допоможе не хворіти, бути у формі, не страждати від фізичного і психологічного дискомфорту та одужувати значно швидше.