facebook_pixel_id

Фізична активність на часі: чи можна займатись спортом особам поважного віку

Загалом людям будь-якого віку для здоров'я та гарної якості життя корисна фізична активність. З віком більшість з нас стають менш рухливими, ведуть пасивний спосіб життя. Так стається з багатьох причин. То чи варто намагатися полюбити спорт і навіщо це робити?

17.12.2024 10:14
Поділитись:

Спочатку краще визначитися з терміном похилий вік. Згідно з класифікацією ВООЗ, похилою вважається людина віком 60–75 років. У цей період в організмі відбуваються структурні, функціональні та біохімічні зміни, які значною мірою обмежують його можливості. Але загальний стан буде залежати від способу життя, який вела людина раніше, наявності хвороб, впливу зовнішніх факторів (вид праці, місце проживання, екологія тощо). Також це період виходу на пенсію, коли змінюється звична життєдіяльність та можна більше часу приділити собі.

 

Чим може бути корисною фізична активність

 

Звісно, спорт не поверне молодість і здоров’я, але здатен сповільнити процеси старіння, контролювати захворювання та зберігати активність мозку. Фізична активність – це профілактика багатьох захворювань (від інфаркту до ожиріння), уникнення проблем опорно-рухового апарату, зміцнення імунітету, мінімізація стресу та можливість знайти і реалізувати себе знову.

Читати ще: Якими продуктами варто забезпечити осінньо-зимовий раціон?

 

Який вид спорту обрати

 

По-перше, почати варто з тривалості. Літнім людям рекомендується мати 150–300 хвилин помірної активності на тиждень. Це або 20–40 хвилин щодня, або заняття протягом 50–90 хвилин тричі на тиждень. По-друге, найважливішим є рух, тож обирати варто серед тих напрямів, які подобаються. Утім краще поєднати декілька різних – це урізноманітнить навантаження, внесе новизну та додаткову користь.

  • Скандинавська ходьба – дає помірне навантаження на суглоби, покращує координацію, витривалість, роботу серця і легенів, нормалізує тиск.
  • Танці – будь-який танець поліпшує поставу і рівновагу, це помірне кардіотренування, при якому добре працюють м’язи та суглоби. Поєднання музики та руху позитивно впливає на психіку, разом з тілом тренуються увага і мислення.
  • Йога, стретчинг та пілатес – чудово працюють з суглобами, кістками та м’язами. Акуратно пропрацьовується все тіло та навички балансу. Розвиває гнучкість. У комплексі це допомагає запобігти побутовому травмуванню чи падінням.
  • Силові тренування – покращують функціональну роботу організму загалом. Однаково корисні для чоловіків та жінок. Зміцнюють м’язи, хрящеві та кісткові тканини, серце та судини. Поліпшують сон, прискорюють метаболічні процеси, ефективно допомагають схуднути.
  • Плавання – заняття, що ідеально поєднує помірні аеробне та силове навантаження. Добре знімає напругу. Тренує все тіло, особливо серцево-судинну систему, м’язи тулуба, покращує кровообіг і знижує рівень стресу.
  • Їзда на велосипеді – зміцнює серцево-судинну та дихальну систему. Підходить тим, хто має проблеми з суглобами. Покращує силові показники та витривалість. Забезпечує здоровий сон, настрій та насичення організму киснем.
  • Настільний теніс – тримає в тонусі все тіло, легке аеробне навантаження залучає м’язи серця, спини, ніг, рук, розвиває моторику, покращує кровообіг та зорову концентрацію. Один з тих видів спорту, який найчастіше рекомендують офтальмологи.

 

Варто уникати занять, що вимагають різкого напруження, ривків, підняття великої ваги, бігу, мають ризики падіння. Важливо не забувати пити достатньо води під час тренувань та давати організму час відновитися (висипатися і тренуватися через день).

Читати ще: Дитина та дитсадок: основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами

 

Важливо дотримуватися певних рекомендацій

 

  1. Проконсультуватися з лікарем. Перед початком будь-якої фізичної активності важливо поговорити зі своїм сімейним лікарем або терапевтом, особливо якщо є хронічні захворювання. Разом з фахівцем визначити, які спортивні напрями будуть корисні, а яких краще уникати.
  2. Вибір відповідного заняття. Краще обирати навантаження відповідно до своїх фізичних можливостей.
  3. Систематичність. Фізичні навантаження мають бути на постійній основі – це умова отримання оздоровчого ефекту.
  4. Слухати своє тіло. Важливо не перенапружуватися, поступово підвищувати навантаження. А якщо з’являються біль, задишка або дискомфорт – зупинитися. Втома після тренувань має бути приємною, а не виснажливою.
  5. Знайти однодумців. Літні люди часто скаржаться на те, що їм не вистачає спілкування. Заняття спортом – це чудова можливість бути соціально активним. Тож спорт це не тільки про користь для фізичного здоров’я, а й для ментального.

 

Існує невеликий перелік протипоказань, коли фізичною активністю краще не займатися. Це – період загострення хронічних хвороб, вірусні інфекції, післяопераційні стани, злоякісні новоутворення, серцево-судинні патології, період реабілітації.