facebook_pixel_id

ГРВІ: поради мандрівникам

Не зважаючи на складнощі війни, українці намагаються дотримуватися «нормального» життя, одна зі складових якого – мандрівки. Подорожують як у межах країни, так і за кордон з бажанням «видихнути» стрес або звозити малечу на таке довгоочікуване море...

06.02.2024 9:42
Поділитись:

Досвідчені мандрівники більшість своїх подорожей планують заздалегідь. А якщо це поїздка з дитиною, то дорослі прагнуть передбачити практично все, навіть хвороби. Адже спільний відпочинок з малечею – це і радість, і теплі спогади на все життя. Та окрім збирання та пакування валіз, батьки переймаються й тим, що сама подорож ускладнюється підвищеним ризиком підчепити хворобу, зокрема, ГРВІ. Щоб не зіпсувати собі відпочинок є сенс вжити кілька заходів безпеки. 

ГРВІ (гостру респіраторну вірусну інфекцію) викликають багато видів вірусів. Інфекція вражає верхні дихальні шляхи. Заражаються ГРВІ зазвичай через прямий контакт з хворою людиною, тобто повітряно-крапельним шляхом. Симптоми ГРВІ (підвищена температура, закладеність носа, слабкість, кашель, біль у горлі) можуть з’являтися в різних комбінаціях і мати різну форму перебігу. ГРВІ належить до категорії не важких хвороб, але може дошкуляти і створити сильний дискомфорт. Наприклад, можна відчути закупорку пазух носа під час перепадів тиску при зльоті чи посадці у літаку, або ускладнення дихання та посилення кашлю через сухе повітря в автомобілі чи потязі.

 

Читайте також: Чи варто відмовлятися від басейну в активний сезон вірусів?

 

Буває й так, що ГРВІ наздоганяє вже після повернення додому. Це пояснюється тим, що імунній системі довелося добряче «попрацювати» на відпочинку і зрештою після зустрічі з вірусом ГРВІ вона дає збій – перепад температур під час подорожі, зміщення режиму сну, додаткові фізичні навантаження (якщо це був активний відпочинок), зміна харчування, порушення звичайного режиму призводять до послаблення імунітету.

Щоб не захворіти на ГРВІ під час мандрівки, варто до цього підготуватися. Кілька порад допоможуть у цьому:

 

  • Мінімізувати ймовірність контакту з вірусом. Цього важко уникнути в салоні автобуса, купе потягу або салоні літака – де є скупчення людей і низька вологість повітря. Але можна спробувати менше спілкуватися з іншими пасажирами, за можливості сидіти відокремлено та попіклуватися про слизові (пити рідину, очі та ніс зволожувати краплями та сольовим спреєм). На місці відпочинку теж доречно дотримуватися цих правил, особливо якщо це подорож в сезон грипу та застуд.

 

Читайте також: Чинники, що підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 у дітей

 

  • Тримати під рукою медичну маску. Якщо під час подорожі у сусідньому кріслі хтось постійно чхає і кашляє, можна ввічливо запропонувати маску або скористатися нею самому. Це дещо знизить ймовірність зараження та не дасть зайвий раз торкатися руками обличчя.
  • Миття та дезінфекція рук. Під час подорожі рукам (особливо дитячим) доводиться контактувати з багатьма предметами та поверхнями. Тому за нагоди потрібно мити руки та користуватися дезінфектором. Для дитини варто подбати про запас вологих серветок та дитячих санітайзерів на спиртовій основі. Ними можна протерти всі поверхні, до яких може торкатися малеча під час поїздки.
  • Аптечка. Вона має містити препарати першої необхідності (термометр, засоби проти алергії, сорбенти, знеболювальні та жарознижувальні, для обробки ран, індивідуальні рецептурні ліки тощо). Її склад буде різнитися залежно від пори року і місця мандрівки. Але якщо під час подорожі стався контакт з людиною, яка має явні ознаки ГРВІ, або під час відпочинку з’явилися перші симптоми хвороби – час дістати з дорожньої аптечки противірусний засіб. Такий препарат не просто підтримує та зміцнює імунітет – його дія спрямована на пригнічення розмноження вірусів, що потрапили в організм. Тобто противірусний засіб допомагає долати хворобу на ранній стадії. Для дітей лікар може порадити «Флавовір» на основі флавоноїдів, що підходить для тривалого використання задля профілактики і лікування не лише ГРВІ, а й інших респіраторних вірусних хвороб.

 

Читайте також: Захворюваність на COVID-19 різко зросла після зимових канікул

 

  • Дорослим варто уникати алкоголю та кави. Навіть якщо це подорож коротка і не тривала, краще утриматися від спиртних та кавових напоїв. Справа в тому, що алкоголь та кофеїн сильно зневоднюють організм, роблячи його вразливим до вірусів. Підтримувати здорову гідратацію під час мандрівки варто чистою водою і чаєм.
  • Оформити страховку. Якщо у разі виникнення непередбачених ускладнень від хвороби в межах України можна швидко зорієнтуватися, як діяти, то за кордоном стане в нагоді медичне страхування. Адже підхід у наданні допомоги, лікуванні та навіть придбанні ліків в інших країнах сильно різниться від наших. Медична страховка покриває витрати не лише на зазначені пункти. Страхові компанії можуть організувати онлайн-консультації з українськими лікарями, скерують до місцевих партнерських медичних закладів, нададуть цілодобову підтримку тощо. Оформлення страховки обійдеться значно дешевше, ніж послуги лікарів за кордоном, без витрачених нервів і часу.
  • Мінімізувати стрес. Подорож – це, як не крути, стрес для організму, особливо дитячого. Тому обов’язково треба зменшити його негативний вплив. У нагоді стануть спеціальна дорожня подушка, улюблена іграшка, плед і навіть маска для сну – вони дадуть змогу дитині поспати або просто відпочити під час тривалої дороги. Закачані у гаджети книги, фільми, мультики, ігри та музика не лише скоротять час, а й допоможуть розслабитися. Смачні й легкі перекуси із овочів, фруктів і горішків підтримають здоров’я та гарне самопочуття.

 

Отже, якщо правильно підготуватися, то, власне кажучи, ніщо не зіпсує відпочинок, навіть ГРВІ. Головне прихопити із собою в дорогу не тільки документи і потрібні речі, а й гарний настрій.