Як мікробіом людини впливає на психіку та поведінку?
Мікроби повністю покривають людське тіло. Проте основна їх частина живе у шлунково-кишковому тракті та звідти впливає на здоров’я людини
Зростання чисельності осіб, які страждають на тривожність, розлади поведінки і депресію, змусило науковців шукати нові методи профілактики та лікування цих станів. Так було знайдено зв’язок між кишківником і мозком, а згодом і доведено, що кишкові мікроби впливають на роботу мозку через нервові, ендокринні та імунні шляхи. Тобто регулюють відчуття, настрій, емоції людини. Наступними стали дослідження щодо впливу певних продуктів на ментальний стан та поведінку людини через мікробіом. Не виключено, що незабаром до доказових методів лікування психічних захворювань можуть додатися спеціальні дієти.
Що було доведено?
Хоча склад кишкової мікробіоти доволі складний, але виявилося, що деякі мікроорганізми здатні впливати на психо-емоційне здоров'я людини, водночас як інші, навпаки, провокують виникнення і розвиток психічних розладів. Наприклад, кишкова мікробіота у людей та тварин з депресією за складом і чисельністю відрізняється від мікробіоти людей і тварин без депресії. Аналогічні висновки були зроблені при дослідженні осіб, які страждають на біполярні розлади, тривожність, шизофренію, нервову анорексію, посттравматичний стресовий розлад тощо.
Читати ще: На що здатна наша шкіра: від регенерації до захисту від інфекцій
Вплив дієтичних компонентів на ментальне здоров’я
- Пробіотики – дослідження показали, що пробіотики, зокрема рід Lactobacillus, можуть полегшити депресивний стан, а пробіотик Pediococcus acidilactici – тривожність, викликану стресом. Інші види знижують показники післяродової депресії та тривоги у жінок і взагалі покращують психологічні та фізіологічні якості життя.
- Пребіотики – ефективні для профілактики та лікування таких станів, як тривожність, депресія та шизофренія. А поєднання пробіотиків і пребіотиків чинить захисну дію на психічне здоров’я. Дослідження доводять, що 4-тижневий прийом харчових добавок, які містять пробіотики, пребіотики, рослинні екстракти та поживні речовини, позитивно впливає на настрій, подолання депресії та покращення психічного здоров’я.
- Кисломолочні продукти – здатні знизити ознаки тривожності. Їхнє регулярне вживання – понад 2,5 місяця – змінює склад мікробіому, що покращує пам’ять і чинить легкий заспокійливий ефект. Цікаво, що позитивно доведену дію мають йогурти, кефір та інші молочні напої без цукру. А от надмірне вживання цукру навпаки, провокує погіршення ментального самопочуття.
- Спеції – володіють протизапальними, антибактеріальними, протигрибковими та протипухлинними функціями. Утім це не все. Наприклад, куркума знижує тривожність, а перець чилі добре зарекомендував себе в боротьбі з покращенням настрою. Загалом спеції демонструють добру захисну дію проти негативних емоцій.
- Інші рослинні продукти – не секрет, що фрукти, овочі, ягоди, зелень та трави відіграють важливу роль у формуванні кишкової мікробіоти. Вони здійснюють лікувальний ефект: наприклад, після 8 тижнів вживання багатого флавоноїдами апельсинового соку у пацієнтів з депресією виявили значне зниження симптомів недуги і збільшення кількості деяких видів корисних бактерій. Інше дослідження показало, що екстракт женьшеню покращує пам’ять та увагу. Трав’яні чаї також здатні формувати здорову мікробіоту і боротися зі страхами, зменшувати негативні думки, допомагають керувати стресом.
Яка дієта триматиме психіку здоровою?
Аби зберігати здоровий баланс бактерій у кишківнику варто вживати клітковину, яка живить корисні бактерії. Її багато у фруктах, овочах, бобах і цільнозернових продуктах. Другий корисний клас продуктів – це пробіотики, живі корисні бактерії. Їх можна взяти з ферментованих продуктів: кефір, натуральний йогурт, мариновані овочі, чай з чайного гриба, кімчі, місо, квашена капуста.
Отже, мікробіом кишківника відіграє роль у формуванні психічного здоров’я. Вживання певних продуктів може запобігти або полегшити негативні емоції та стани, а також підтримати психічне здоров’я.