Йдеться і про погіршення здоров’я, і про збереження навичок поганого сну.
Вплив дефіциту сну на організм дитини
Поганий сон у дітей позначається не тільки на їхньому самопочутті. Дефіцит сну призводить і до таких проблем, як головний біль, перезбудження, неуважність та поведінкові проблеми. У дітей можлива навіть затримка росту, спричинена нестачею сну. Однак дефіцит сну здатний спричинити і більш тяжкі стани, пише smartmama
Наприклад, недосипання позначається на імунних функціях, що робить дітей вразливими до інфекцій. Хронічне безсоння може призвести навіть до переддіабетичного стану, адже недосип знижує здатність організму контролювати рівень глюкози в крові. Організм починає виробляти більше греліну (гормону, що відповідає за почуття голоду), але недостатня кількість лептину (гормону, що викликає насичення). У дітей це може викликати проблеми із вагою. Різні порушення сну викликають також порушення серцево-судинної системи та погіршення психічного здоров’я.
Читайте ще: Ковідні справи: що має бути в домашній аптечці
Безсоння це на все життя?
Лікарі наполегливо рекомендують привчати дітей спати необхідний для їхнього віку час, поки вони ще не досягли перехідного періоду. Наприклад, в одному з останніх досліджень американські вчені виявили, що діти, які страждають від безсоння, найімовірніше матимуть цю проблему в дорослому віці.
Щоб довести свою теорію, вчені з Пенсільванського університету вивчили стан підлітків, які мали проблеми зі сном, і перевірили, чи збереглися вони через 7,5 років, коли діти вже виросли.
Висновки виявилися невтішними: майже кожна друга дитина (всього 43%) продовжувала страждати від безсоння у зрілому віці. Найчастіше проблеми зі сном, що виникли у перехідному віці, зберігалися чи навіть посилювалися. Наприклад, у 21% учасників експерименту симптоми безсоння спочатку зникли, але потім з’явилися знову.
Вчені зазначають, що ці цифри вищі за очікувані. Отже, підлітковий вік є критичним періодом, коли на стан дитини слід звернути особливу увагу, щоб вона не мала проблем зі сном у дорослому житті. Хоча симптоми безсоння можуть виникати і в більш ранньому віці.
Як покращити сон дитини?
Можна відзначити кілька простих способів покращення сну, якщо це не є постійною проблемою. Наприклад:
Детокс від гаджетів. Якщо у дитини проблеми зі сном, найчастіше у цьому винні сучасні технології. За три години до сну дитина не повинна грати в комп’ютерні ігри, дивитися телевізор і навіть користуватися телефоном, який краще взагалі не залишати на ніч у кімнаті.
Читайте ще: Як нормалізувати сон і що таке седативний ефект?
Провітрювання та вологе прибирання. Можливо, дитина не здатна заснути саме через надто сухе і запорошене повітря, яким дихає. Це викликає, наприклад, пересихання слизової оболонки та закладеність носа. Перед сном краще щоразу провітрювати приміщення та знижувати температуру повітря. Ідеальною для сну вважається температура в кімнаті, яка становить лише 16-19 градусів за Цельсієм.
Чай перед сном. Незадовго до сну дитині можна запропонувати чашку чаю з травами, які мають седативний ефект. Заснути дітям часто допомагає чай з м’ятою, ромашкою, собачою кропивою та іншими травами, якщо, звичайно, у них немає алергії на ці рослини.
Якщо такі методи не допомагають, або якщо дитина постійно переживає стресові ситуації, треба звернутися за консультацією до педіатра та невролога. Дітям від 12 років лікар може порекомендувати в якості дієтичної добавки до раціону харчування, як додаткове джерело біологічно активних речовин рослинного походження, капсули ВІТАСЕД. Засіб сприяє зниженню збудливості нервової системи під час підвищених нервових навантажень, стресу, емоційних розладів, сприяє нормалізації роботи серцево-судинної системи, полегшує засинання та поглиблює природний сон.