facebook_pixel_id

Харчова залежність: які причини можуть впливати на постійне бажання їсти

Залежність від їжі – розповсюджене явище розладу харчової поведінки, на який страждають як діти, так і дорослі. Бажання споживати більше, ніж потребує організм завжди призводить до проблем зі здоров’ям: від ожиріння і серцево-судинних хвороб до ментальних розладів

20.12.2024 10:38
Поділитись:

Адже людина обирає не яблуко, а ультраперероблені продукти з високим вмістом жирів, солі та цукру. Чому хочеться постійно їсти і як це побороти?

Стрімкий розвиток цивілізації призвів до того, що людині не потрібно, як тисячі років тому, витрачати багато часу, аби здобути собі щось поїсти для виживання. Тобто раніше люди їли лише тоді, коли були голодні. Зараз їжа з фізичної потреби перетворилася на моральне задоволення. Цьому посприяли різноманіття смаків продуктів, розвиток харчової промисловості та доступність. Спонукають смачно перекусити емоції, спосіб життя, стереотипи та соціальна поведінка. Зростання харчової залежності, особливо серед дітей, призводить до розвитку багатьох хвороб. Проте, як і будь-яка залежність, харчова лікується. Перший крок позбутися залежності – визнати її та знайти причину.

 

Причини харчової залежності

 

№1 – фізичні фактори: незбалансований раціон (коли організму не вистачає потрібних вітамінів, білків, жирів, вуглеводів та інших корисних речовин, він надсилає сигнал у вигляді відчуття голоду, бо треба поповняти дефіцит запасів); спрага сприймається як голод (замість води в організм потрапляє чергова порція калорій); манера швидко їсти (чим швидше проковтнути обід і погано пережувати продукти, тим повільніше до мозку дійде сигнал насичення).

№2 – нудьга у вільний час. Коли немає цілей, з якихось причин власне життя нецікаве, є багато вільного часу і нерозуміння, куди себе подіти – то похід до холодильника чи піцерії дуже добре справляється із завданням приємно провести час із смачною їжею.

Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції

№3 – дотримання соціально шкідливих харчових звичок: бабуся обов’язково має провідати внуків з кілограмом цукерок, в кінотеатр треба йти з попкорном, зустрітися з подругою чи другом варто в кав’ярні або барі, день народження має супроводжуватися застіллям тощо. На жаль, до таких соціальних стереотипів легко звикнути і важко позбутися.

№4 – стрес, самотність, емоційна порожнеча, виснаження та інші сумні емоції потребують заспокоєння та втіхи. Їх знаходять у їжі, яка є доступним об’єктом задоволення і підняття настрою. Споживання солодкої та жирної їжі, зокрема фастфуду, стає причиною вироблення гормону щастя дофаміну. На короткий період це покращує емоційний стан. Потім, коли їжа закінчується, все повертається назад, адже причина стресу чи суму так і не зникла.

 

Ознаки харчової залежності

 

  • Їсти без відчуття голоду.
  • Надавати перевагу нездоровим продуктам (солодощам, чипсам, снекам, фастфуду, напівфабрикатам, газованим напоям тощо).
  • Не проблема знайти привід для перекусу.
  • Після неконтрольованих прийомів їжі виникає відчуття провини.
  • Почастішали випадки переїдання з відповідними неприємними симптомами.
  • Не вдається скоротити кількість прийомів їжі, змінити раціон на більш корисний або зменшити розмір порцій.
  • Бажання поїсти виникає після перегляду реклами їжі чи напоїв, від запахів, проходження повз кухню, ароматні страви чи заклад харчування.

Читати ще: Дитина та дитсадок: основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами

 

Як побороти:

 

  • Звернутися по спеціальну допомогу до психотерапевта та дієтолога. Фахівці не просто знайдуть причину, а підберуть індивідуальну терапію для подолання залежності, розроблять раціон, навчать боротися з причинами і змінять сприйняття їжі.
  • Переглянути спосіб життя: додати регулярну фізичну активність; заповнити емоційну порожнечу або вільний час хобі, цікавою і корисною справою, яка доставлятиме радість; визначити проміжки і кількість прийомів їжі на день, споживати страви не кваплячись, повільно, без гаджетів.
  • Навчитися чітко відрізняти голод від рефлекторного бажання поїсти. Відмовлятися від звички поїсти «за компанію», «вже треба», коли сумно, нудно, страшно або весело тощо.

Вкрай важливо отримувати позитив та задоволення від життя, а не від їжі, особливо зараз, коли українці щодня відчувають на собі страшні наслідки військової агресії. Робота, творчість, сім’я, близька людина, домашній улюбленець, спорт, спілкування можуть врятувати від залежності переїдання, а отже і хвороб, що руйнують здоров’я.