facebook_pixel_id

Кращий спосіб змусити дитину прийняти несмачні ліки

Як важко, коли малюк хворіє, і як хочеться зробити все можливе і неможливе, щоб він скоріше одужав. Ще важче, коли приходить час дитині прийняти чергову таблетку/капсулу або закапати ніс/очі

28.06.2024 12:55
Поділитись:

Як допомогти улюбленому чаду приймати ліки і зберегти власні нерви розповідаємо у цій статті.

Трохи статистики: за даними зарубіжних авторів, до 40% батьків стикаються з такою ж проблемою. Отже не лише ви переймаєтесь зазначеною проблемою, всі батьки рано чи пізно через це проходять.

Чому це проблема?

Якщо дитина не вживає призначений препарат з необхідною регулярністю і в тій дозі, яку призначив лікар, або як зазначено в інструкції, вважайте, що лікування вона не отримує. Це означає, що замість одужання існує висока ймовірність виникнення ускладнень, перебіг захворювання може буде важким або перейде в хронічну форму.

Які препарати мають гіркий смак

Багато препаратів мають неприємний смак і тому викликають огиду не тільки в дітей, але й у багатьох дорослих. Це призводить до того, що дитина часто відмовляється приймати несмачні ліки, і жодні вмовляння на неї не діють. Заміна препарату з метою приховати смак теж не завжди успішна: діти, особливо маленькі, не можуть проковтнути тверду таблетку або велику капсулу.

Читайте ще: Ніби грип: які інфекції проявляються грипоподібним синдромом

Лідерами за неприємним смаком вважаються антибіотики. Препарати пеніцилінового ряду мають виражений запах і неприємний смак. Однак саме їх найчастіше призначають маленьким дітям, особливо тим, хто вперше зіткнувся з бактеріальною інфекцією. Часто призначувані дітям при алергії та вираженому запаленні антигістамінні та протинабрякові засоби теж гіркі на смак.

Ліки – це не цукерки, вони і не повинні бути смачними. Інакше наступного разу може виникнути ситуація, коли малюк сам потягнеться в домашню аптечку, що знаходиться в доступній для нього зоні, за смачною і яскравою «малиновою» пігулкою, й тоді отруєння не уникнути.

З чим можна і не можна змішувати препарати, щоб поліпшити їхній смак

Дуже часто батьки, щоб приховати неприємний смак, змішують ліки з їжею, додають в сік. Мами немовлят практикують змішування ліків з грудним молоком. Ще один поширений спосіб дати дитині ліки – напоїти з пляшечки. Цього робити не варто.

  • По-перше, змішавши будь-який препарат з їжею або рідиною, ви повинні бути впевнені в тому, що дитина з’їла/випила все до останньої крихти, інакше частина препарату просто «загубиться», а це означає, що дитина отримає меншу дозу, ніж необхідно, з усіма можливими наслідками.
  • По-друге, деякі лікарські засоби змінюють свою дію при одночасному прийомі з їжею або рідиною. Це стосується молока і молочних продуктів. Тому, перш ніж змішати або розчинити будь-які ліки, уважно прочитайте інструкцію до них, особливо розділ про взаємодії з прийомом їжі. Якщо вас щось непокоїть, не соромтеся ставити запитання лікарю або фармацевту.

Кращим і найбезпечнішим розчинником є вода. Якщо дитина не може проковтнути таблетку або капсулу, можна подрібнити або розчинити вміст капсули в чайній ложці. Але потрібно стежити за тим, щоб дитина випила весь розчин.

Як змусити дитину вжити ліки?

Найважливіший момент, про який необхідно пам’ятати: не можна примушувати дитину вживати ліки. Крім стресу, ви викличете у дитини блювання або задуху, і тоді вам доведеться терміново вирішувати ще одну проблему.

Важливо створити спокійну і доброзичливу обстановку, адже варто один раз обдурити або накричати на дитину, щоб вона прийняла ліки, і ви створите негативну установку на лікування. Наступного разу ви малюка не проведете, до того ж, якщо він вирішить, що ви знову обманом хочете його полікувати – як мінімум, істерика вам гарантована.

Тому спокійний, а головне, доброзичливий настрій батьків може допомогти дитині прийняти ненависну гірку пігулку більше, ніж крики і погрози.

Що ж робити?

Кращий спосіб змусити дитину прийняти ліки – це гра. Можливі варіанти: гра в лікарню / лікаря, де крім самого малюка лікуються всі іграшки. Дитина може спробувати «полікувати» ляльку або робота. Якщо цей спосіб не підходить, можна спробувати гру з вантажним літаком. Або вигадати свій варіант. Головне, щоб вам і дитині було комфортно. Так ви і ліки дасте малюкові, і зміцните довіру до себе.

Ще одним способом є невелике заохочення за вжиті ліки, наприклад, у вигляді наклейки з улюбленими мультиплікаційними персонажами. Тільки не варто зловживати цим методом, інакше без «нагороди» в майбутньому дитина відмовиться приймати препарат.

Читайте ще: «Заразна» людина: скільки часу носій вірусних інфекцій небезпечний для інших людей

Пояснюйте дитині її мовою, навіщо потрібно вживати такі несмачні ліки. І обов’язково поцікавтеся, чи менше тепер болить головка, горло, чи стало йому легше. Покажіть, як лікуєтеся ви або хтось із членів сім’ї: вам теж доводиться йти на жертви і пити такі гіркі ліки. Але зате мама буде почувати себе краще. Маючи такий приклад, дитина з більшою ймовірністю буде приймати ліки «як мама».

Якщо необхідно закрапати ніс або очі, можна спробувати робити це, коли дитина спить. Щоб вона не захлинулася краплями, дитина повинна лежати на боці. Вибирайте положення так, щоб рідина не витікала з носа / очей, інакше ефекту не буде. Суворо дозуйте препарат – не виливайте відразу півфлакону з позначкою «за весь день».

Загалом, прийом дітьми ліків є важким завданням для батьків. Але не варто впадати у відчай. Важливо підібрати той метод, який найкраще підійде саме вашій дитині.