Мішки під очима: причини виникнення і боротьба з дефектом
Мішки під очима – поширена проблема, яка може з’явитися у будь-якому віці й помітно впливати на зовнішність та самопочуття. Мішки починають «оперізувати» очі з різних причин
І хоча це не завжди є ознакою серйозних проблем зі здоров’ям, але може вказувати на фізіологічні порушення або неправильний спосіб життя. Тож, якими є причини появи мішків та як зменшити цей косметичний дефект?
На що звертати увагу?
Мішки під очима зазвичай проявляються як набряки, припухлість, темні кола або ж надлишок шкіри під нижніми повіками. Іноді вони можуть супроводжуватися свербінням, почервонінням, а в деяких випадках – відчуттям дискомфорту.
Зазвичай цей симптом більше виражений зранку і зменшується протягом дня. З віком мішки під очима можуть ставати більш помітними через ослаблення шкіри та зниження її еластичності.
Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції
Чому з’являються мішки під очима?
Як виявили французькі та англійські дослідники, причинами появи мішків під очима можуть бути найрізноманітніші чинники:
- інфекції,
- гормональні зміни,
- хронічне подразнення шкіри навколо очей,
- вплив ультрафіолету, зневоднення,
- недостатнє харчування,
- дефіцит вітамінів,
- надмірне споживання алкоголю,
- куріння,
- прийом нестероїдних протизапальних та хіміотерапевтичних засобів.
Читати ще: Дитина та дитсадок: основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами
Але насамперед слід звертати увагу на такі фактори:
- Хронічний стрес та недосипання. Недостатній сон або його погана якість впливають на загальний стан здоров'я і зовнішність. Втома викликає зменшення кровотоку навколо очей, що сприяє появі темних кіл і набряків. Хронічний стрес також підвищує рівень кортизолу, який змінює рідинний баланс в організмі, що й викликає набряклість.
- Алергія. Пил, шерсть тварин, пилок та інші алергени можуть призводити до запалення в зоні очей. При цьому спостерігається свербіж, почервоніння і набряки. Алергічні реакції стимулюють вивільнення гістаміну, що сприяє розширенню кровоносних судин і може викликати припухлість під очима.
- Захворювання щитоподібної залози. Проблеми з щитоподібною залозою (наприклад, гіпотиреоз) можуть порушувати рідинний обмін і спричиняти набряки в різних частинах тіла, зокрема під очима. Симптоми також можуть включати втому, непереносимість холоду, збільшення ваги та сухість шкіри.
- Захворювання серця. Проблеми з серцем впливають на кровообіг, що спричиняє затримку рідини в організмі. Це може призвести до утворення набряків під очима. Зазвичай такі симптоми супроводжуються іншими ознаками, як-то задишка та швидка втомлюваність.
- Захворювання нирок. Нирки відіграють ключову роль у регуляції водного балансу в організмі. Якщо вони не справляються зі своєю функцією, рідина може накопичуватися, що викликає набряки по всьому тілу, особливо вранці, й мішки під очима.
- Спадковість. Спадкова схильність до накопичення жирової тканини в зоні навколо очей або слабкість м'язів і тканин цієї області є частою причиною постійних мішків під очима.
- Старіння – брак колагену і слабкість м'язів. З віком шкіра стає менш еластичною, втрачає колаген і починає провисати, що підвищує ризик утворення мішків під очима. Також знижується тонус м'язів, які підтримують шкіру під очима, що також сприяє появі припухлості.
- Ожиріння. Надмірна вага збільшує ризик набряків у різних ділянках тіла. Зайві жирові відкладення також можуть збільшувати тиск на тканини навколо очей, створюючи додатковий набряк.
- Вживання солоної та жирної їжі. Їжа з високим вмістом солі та жирів сприяє затримці рідини в організмі, що часто відображається у набряках під очима. Це особливо помітно вранці після вечері з великою кількістю солі або жирних страв.
Як із цим боротися?
Медицина та косметологія сьогодні пропонують чимало способів позбутися цього дефекту. Однак перш ніж звертатися до косметологів, потрібно обов’язково проконсультуватися хоча б із сімейним лікарем.
Для початку фахівці рекомендують:
- забезпечити достатній відпочинок і якісний сон. Рекомендується спати 7-9 годин на добу, що допоможе знизити рівень кортизолу і відновити нормальний кровообіг;
- зменшити споживання солоної їжі та дотримуватись збалансованого харчування, багатого на овочі, фрукти, білки та здорові жири;
- використовувати косметичні засоби з охолоджувальним ефектом, що зменшують набряки, та засоби, багаті на антиоксиданти, з кофеїном, алое і вітамінами C та K, які можуть зміцнити судини та зняти припухлість;
- зменшувати набряк холодними компресами або масками з ефектом охолодження, звужуючи кровоносні судини. Можна використовувати кубики льоду, загорнуті в м'яку тканину, або спеціальні охолоджувальні гелеві маски;
- виконувати вправи для релаксації, що сприяють зниженню рівня кортизолу і, як наслідок, зменшують набряки під очима;
- підтримувати тонус шкіри регулярними вправами для м'язів обличчя. Однією з корисних вправ є легкий масаж навколо очей, який покращує кровообіг і сприяє відтоку рідини. Вправа «місток» (масаж носа та нижніх повік) також допомагає поліпшити кровообіг та зменшити набряклість.
Перевірка роботи нирок, серця та щитоподібної залози може допомогти своєчасно виявити причини набряків. Важливо також уникати шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне вживання алкоголю, оскільки це погіршує стан шкіри. Отже, комплексний підхід, що включає здоровий спосіб життя, правильний догляд за шкірою і своєчасну медичну консультацію, дозволить уникнути цієї проблеми.