facebook_pixel_id

Можливі ознаки того, що людина перехворіла на COVID-19 і не помітила цього

З моменту появи COVID-19 минуло вже понад чотири роки, але хвороба так і не вивчена до кінця. Те, що вона посіла почесне місце серед «популярних» ГРВІ та грипу показують статистичні дані захворюваності. Ковідом продовжують хворіти у легкій та важкій формі, трапляються летальні випадки. А от чи можливо перехворіти на коронавірус безсимптомно? Вчені та медики запевняють: так, це можливо

14.05.2024 10:58
Поділитись:

Зараз, коли COVID-19 фактично змішався з ГРВІ та грипом, його важко визначити. Але трапляються випадки, коли людина ніби і не мала жодних респіраторних симптомів, а почувається ніяково. Певні ознаки допоможуть прояснити ситуацію: чи дійсно було перенесено коронавірус на ногах чи це всього лише наслідки стресу або способу життя. Варто додати, що ці симптоми характерні й для постковідного стану, так званого лонг-ковіду – коли людина ніби вже і одужала, але певні наслідки турбують ще тривалий час.

 

 • Застуда

Легке першіння в горлі, незначний нежить, покашлювання – типові симптоми для холодної пори року, які швидко минають і не привертають особливої уваги. Насправді це міг бути «безсимптомний» коронавірус, а не застуда.

 

 • Втома

Відчуття втоми навіть після гарного відпочинку і повноцінного сну можуть натякати, що людина перенесла коронавірусну інфекцію. Стає важко працювати або навчатися, робити буденні справи. Таке відчуття виснаження може тривати до кількох тижнів.

Читати ще: Типова та атипова форми грипу: в чому різниця?

 

 • Втрата нюху або смаку

Досить поширений симптом. Якщо їжа чи напої втратили звичний смак, запахи відчуваються слабо або взагалі змінилися звичні відчуття продуктів, це майже 100% ознака того, що людина перехворіла на коронавірус. Спотворення смаків та запахів відбувається через те, що вірус вражає слизову тканину оболонки носа.

 

 • Психоемоційний стан

Тривожність, стрес, поганий сон, емоційне напруження – можна списати на будь-яку життєву ситуацію, тим паче під час війни. Але численні дослідження пацієнтів, які перехворіли на коронавірус, доводять, що хвороба сильно б’є по нервовій системі організму.

 

 • Прискорене серцебиття і дихання

Одна з характерних ознак COVID-19 – це вплив на серце. Стиснення в грудях, прискорене серцебиття, задишка при невеликому навантаженні та важке дихання можуть означати, що в організмі таки побував вірус декілька тижнів тому і «вдарив» по легенях.

 

 • Подразнення очей

Почервоніння, подразнення очей, сльозотеча, затуманення зору і навіть кон’юнктивіт можуть бути викликані коронавірусом.

 

 • Кашель

Тривалий кашель незрозумілого походження може бути ознакою того, людина перехворіла на коронавірус практично безсимптомно. А курці, які й так кашляють регулярно, можуть зовсім не помітити цієї характерної риси хвороби.

Читати ще: Ніби грип: які інфекції проявляються грипоподібним синдромом

 

 • Погіршення пам’яті

Когнітивні порушення спостерігаються у багатьох хворих, які одужали після COVID-19. Причому незалежно від симптоматики хвороби. Тому складнощі у сприйнятті інформації, запам’ятовуванні, намаганні сконцентруватися можуть бути викликані коронавірусною інфекцією.

 

 • Випадіння волосся

Це не дуже частий симптом, але він може явно свідчити про виснаження імунної системи внаслідок боротьби з коронавірусом.

 

Чому деякі люди хворіють безсимптомно?

 

На думку вчених, причина цього криється в генетичній стійкості. Деякі люди мають мутацію гена HLA. Тобто їхні імунні клітини відповідно реагують на SARS-CoV-2. Вірогідно активували ці імунні клітини інші інфекції, а не коронавірус. Дослідження довели, що наявність варіанту гена HLA забезпечує сильну  імунну відповідь на появу вірусу в організмі. Серед населення таких щасливчиків усього 20%. Також щеплені від коронавірусу можуть безсимптомно переносити хворобу. На вираженість симптомів суттєво впливає вік (діти частіше мають безсимптомну форму чи слабковиражену) та стан здоров’я (сильний імунітет, відсутність хронічних хвороб).

 

Що робити...

 

 • щоб не захворіти: постійно (а не тільки в осінньо-зимовий період) дотримуватися гігієни – часто мити руки, не торкатися руками обличчя, дистанціюватися від людини з ознаками хвороби, підтримувати імунітет (сон, регулярна фізична активність, повноцінне харчування, навчитися долати стрес).
 • за перших ознак хвороби: на початковому етапі, навіть коли ще не зрозуміло грип це, коронавірус чи ГРВІ, згідно з протоколом МОЗ, розпочинати лікування з прийому противірусного препарату. Для домашнього використання, для дитини, лікар може порекомендувати сироп Флавовір – його нетоксичні компоненти ефективно пригнічують реплікацію вірусів. Терапію важливо розпочинати в перші ж години задля запобігання переходу хвороби у середню або важку форму. Прийом противірусного перешкоджає накопиченню та розмноженню вірусів в організмі, що дозволяє імунній системі швидко впоратися зі збудником.
 • якщо турбують незрозумілі симптоми: не чекати, що вони минуть якось самі. Будь-який із симптомів може свідчити про наявність іншої хвороби, не коронавірусної. Просто сам ковід «б’є» по слабких місцях організму: у когось – це серцево-судинна система, в іншого – нервова. Тому не варто займатися самолікуванням, краще звернутися до свого лікаря.