facebook_pixel_id

Обмін речовин: як змінюється з віком та чи можна його прискорити?

Поширена думка про те, що швидкість обміну речовин в людському організмі досягає піку у 20 років, а потім починає сповільнюватися, не відповідає істині

16.02.2023 11:55
Поділитись:

У 2021 році це довела міжнародна група вчених, яка нарешті завершила дослідження, що тривало кілька десятків років, пише virus-stop

Не швидше і не повільніше: усі дорослі однакові

У дослідженні взяли участь 6400 людей у віці від 8 днів до 95 років із 29 країн. Дані, оприлюднені у журналі Science, показали приголомшливий результат: виявилося, що швидкість метаболізму у людини в двадцять років така ж сама, як і у п’ятдесят. А піку вона досягає зовсім не у двадцятирічному віці, а на першому році життя.

Загалом дослідники виділили чотири етапи у житті людини: 

  1. Від 0 до 1 року: при народженні у немовляти швидкість метаболізму приблизно така ж, як у його матері, але після першого місяця життя вона починає різко прискорюватися. У віці 1 року метаболізм досягає максимального рівня – на 50% швидше, ніж у дорослих.
  2. Від 1 до 20 років – починається зниження: метаболізм сповільнюється приблизно по 3% на рік.
  3. Від 20 до 60 років – швидкість обміну речовин не змінюється.
  4. Після 60 років починається зниження швидкості метаболізму – близько на 0,7% на рік. У результаті обмін речовин у 90-річньої людини приблизно на 26% повільніший, ніж у людини середнього віку.

За словами одного з дослідників, професора Джона Спікмана (університет Абердіна, Велика Британія), найбільше його здивувало те, що у дорослої людини метаболізм майже не змінюється. «Якщо у середньому віці вас розносить, ви більше не можете звинувачувати у цьому зниження метаболізму», резюмував він.

Читати ще: Профілактика респіраторних захворювань у зимовий період

Колега Спікмана, професор Том Сандерс (Королівський коледж Лондона, Велика Британія) зазначив, що цей дивовижний факт підтверджує теорію про те, що ожиріння у сучасному світі викликане саме переїданням, а не зниженням фізичної активності людини.

Ще один експерт, доктор Семюел Кляйн (Вашингтонський університет у Сент-Луїсі, США) звертає увагу на те, що уповільнення обміну речовин після 60 років пояснює той факт, що на хронічні захворювання частіше страждають люди похилого віку.

Якщо вам не пощастило

Утім, як свідчать результати дослідження, рівень метаболізму залишається річчю індивідуальною. У деяких людей швидкість обміну речовин може бути аж на 25% вища, ніж у їхніх однолітків, у інших – на ті ж 25% нижча. Це може пояснюватися різними причинами – від генетики (хтось, як-то кажуть, виграв або програв у генетичній лотереї) до різноманітних захворювань.

Що ж у такому разі робити тим, хто підозрює, що з їхнім метаболізмом не все добре?

 Декілька порад, які можуть виявитися корисними.

  • Перш за все, обов’язково зверніться до лікаря-ендокринолога. Існує величезна кількість ендокринних захворювань, які уповільнюють (або занадто пришвидшують) наш метаболізм: зокрема, захворювання щитоподібної залози або надниркових залоз. Лікар відправить вас на відповідні аналізи і вже по результатах зробить висновок, що саме варто робити у вашому індивідуальному випадку.
  •  
  • Якщо ви здорові, а дещо уповільнений обмін речовин є суто вашою особистою властивістю, займіться своїм харчуванням. Зменшіть кількість швидких вуглеводів у вашому раціоні на користь овочів, риби та нежирного м’яса, мінімізуйте споживання цукру та солодощів. Якщо вам важко вибудувати здоровий раціон самостійно, можна звернутися до лікаря-дієтолога. Також кваліфікований дієтолог підкаже вам, як позбавитися неправильних харчових звичок та які види фізичної активності краще обрати, щоб кількість з’їдених калорій не перевищувала кількість витрачених.
 
  • Окрім фармакологічного лікування та/або дієти лікар може порекомендувати вам прийом харчових добавок, що містять ті корисні речовини, які ми не завжди можемо забезпечити собі у звичному раціоні. Насамперед йдеться про амінокислоти та ліпотропні речовини, які беруть участь у нашому метаболізмі – зокрема, бетаїн та аргінін. Бетаїн, який у природі міститься у буряку та деяких злакових, бере безпосередню участь в утилізації жирів в організмі. Аргінін є амінокислотою, яка бере участь у біосинтезі білка, а також покращує кровопостачання внутрішніх органів – таким чином, нормалізуючи швидкість їхньої роботи. В українських аптеках можна знайти комбінований безрецептурний засіб Вітаргін – це розчин для орального застосування, який містить водночас і аргінін, і бетаїн.
 
  • Ще одна порада – можливо, дещо неочікувана, але ефективна: налагодьте собі правильний режим сну. Під час сну метаболізм у нас уповільнюється, і це нормально. Після просинання він знову пришвидшується, але якщо ви спите недостатньо, ритм «уповільнення – пришвидшення» збивається, причому як раз у бік уповільнення. Тому брак сну або тривале нічне неспання можуть призвести до збільшення ваги. Отже, спати треба не менше фізіологічної норми – 7-8 годин на добу, вкладаючись у ліжко в один і той самий час.