Стрес та ізоляція: наслідки локдауну для дітей
Декілька років тому через пандемію COVID-19 на карантині сидів увесь світ, і вже тоді медики прогнозували негативні наслідки для дитячого здоров’я. На сьогодні оцінити загальну картину важко, адже діти плавно перейшли з коронавірусної ізоляції у воєнний стан
Від локдауну вони отримали колосальну порцію навантажень з боку обмежень, введення нових правил гігієни, ізоляції та дистанціювання. А тепер додався й хронічний стрес, пише smartmama Як це шкодить дитячому здоров’ю?
Чим більше мікробів, тим краще?
Діти надзвичайно вразливі через імунну систему – поки вони ростуть, імунітет зазнає впливу навколишнього середовища, знайомиться з вірусами і бактеріями, вчиться вчасно розпізнавати, опиратися та знищувати патогени. Ці навички зберігаються протягом життя.
Читати ще: ГРВІ: поради мандрівникам
Саме коли імунна система дітей перебуває на етапі свого формування, з’являється пандемія з суворими вимогами дотримання правил гігієни (часте миття рук, дистанціювання, уникання зайвого торкання будь-яких предметів і використання дезінфекторів). Це призводить до того, що дитячий організм менше контактує з мікробами, які його оточують. Надмірна стерильність провокує алергічні реакції на нешкідливі компоненти (побутовий пил, рослинний пилок, домашні тварини або певні продукти) і викликає появу таких хвороб, як екзема, астма, сінна лихоманка тощо.
Тому гігієна обов’язково мусить бути, але в межах норми. Адже імунітет формується не лише через хвороби, а щоденно завдяки звичайним речам: гратися на підлозі, погладити тварину, з’їсти яблуко з дерева, погризти олівець тощо. Плюс не зловживати антибіотиками, які «підчищають» усі потрібні та непотрібні мікроби.
Порада:
- Більше гуляти на свіжому повітрі. Це і вітамін Д у сонячну погоду, і додатковий кисень, і фізична активність, і «знайомство» з новими важливими мікробами.
Стрес руйнує імунітет
Соціальна ізоляція для дітей шкідлива. Відсутність друзів, онлайн-уроки, вимушений переїзд, часте перебування на самоті, лише віртуальне спілкування – викликає стрес, який згодом проявляється на фізичному рівні у вигляді збою в роботі систем, зокрема імунної. Наприклад, дошкільнята ставали емоційно нестійкими: закриття дитсадків порушило їхній звичайний режим дня, їм довелося пристосовуватися до нових умов. Це викликало стрес, що проявлявся некерованим гнівом, збудливістю, порушенням сну.
Старші діти дуже гостро реагували на обмеження і страждали від самотності, відчували апатію і роздратованість. Під таким пресом імунна система довго не протягне і буде зазнавати змін. Її реакції або будуть придушуватися, або навпаки, патологічно посилюватися. І перше, і друге проявиться хворобою.
Порада:
- Забезпечити дитину регулярним спілкуванням з однолітками. Бажано офлайн. Варто використовувати всі можливості: садочок, школу, гуртки, сусідів, дитячі табори тощо. І це не лише про здоров’я, а про формування особистості. Можна завести домашнього улюбленця – це має допомогти пережити чи зняти стрес.
Примусова посидючість
Ще один негативний наслідок локдауну – зниження фізичної активності серед дітей. Це погано позначається на фізичному та психологічному здоров’ї, особливо коли батькам хочеться сформувати у дитини здорову імунну систему. Закриті спортивні секції та навчальні заклади, обмеження в пересуванні, залипання в гаджетах, побутова малорухливість та онлайн-навчання зовсім не сприяють здоров’ю. Навіть пригнічують настрій. Такий собі «домашній арешт» призводив до появ проблем з ожирінням і змін харчової поведінки.
Порада:
- Фізична активність важлива для дитини будь-якого віку: від немовляти до підлітка. Це і можливість виходу енергії, і спосіб позбутися стресу, і правильний фізичний розвиток тіла. Дитина мусить бути активною протягом дня, бувати на свіжому повітрі, а також відвідувати спортивні секції, обрані за власним вподобанням.
Сплеск захворюваності
Повернення дітей до офлайн-життя призводить до очікуваного зростання захворюваності, особливо в осінньо-зимовий сезон. У дитячих колективах хвороби розповсюджуються блискавично. У цей період між дітьми «гуляють» застуди, ГРВІ, грип та коронавірус. Несприятливі зовнішні умови, недотримання правил гігієни та послаблений імунітет провокують затяжну хворобливість. Щоразу дитячим організмам доводиться боротися з цими недугами, ніби вперше. Бо, наприклад, віруси грипу та коронавірусу мають властивість мутувати, тому щороку дітей атакують їхні нові штами. А вірусів ГРВІ так багато, що вони рідко повторюються.
Порада:
- Зробити щеплення від грипу та коронавірусу на початку епідсезону. Це не гарантує 100% уникнення хвороби, але дає шанс перехворіти легко і без ускладнень. У сезон хвороб запобігти контакту дитини з патогенами неможливо. Однак можливо забезпечити підтримкою імунітет за допомогою прийому препаратів, що блокують розмноження вірусів. Дієвим дитячим противірусним засобом, який може порадити лікар, є сироп Флавовір. Він ефективний як для профілактики вірусних хвороб, так і для лікування (важливо розпочати прийом з появою перших ознак хвороби). Діюча речовина сиропу Флавовір на основі флавоноїдів демонструє противірусну активність до вірусів грипу, ГРВІ та коронавірусу, зокрема пандемічних штамів. Він дозволений дітям з народження.