facebook_pixel_id

Трудоголізм і його небезпеки для здоров’я

Трудоголік – це не завжди про фінансово успішну або захоплену своєю улюбленою справою людину. Це про баланс між сферами життя

13.12.2024 11:01
Поділитись:

Трудоголізм – це залежність, що шкодить здоров’ю. Це не про високий соціальний статус, посади і зарплати. Це про відчуття втоми і стирання кордонів між особистим та професійним життям. Вперше цей термін було вжито у 1971 р. – він означає залежність від роботи, нав’язливу та неконтрольовану потребу працювати безперервно. Тобто людина не стає трудоголіком через фінансову нестабільність, сімейні проблеми або тиск керівника. Трудоголізм зустрічається серед представників усіх професій: митців, топменеджерів, медиків, науковців, спортсменів, таксистів, фінансистів, кур’єрів, фермерів. Трудоголіками можуть керувати амбіції, перфекціонізм, звичка все контролювати і доводити до кінця.

Як розпізнати трудоголіка:

 

  • Останнім покидає офіс.
  • Весь час поспішає і зайнятий.
  • У голові завжди думки про роботу і готовність працювати.
  • Бере роботу додому або легко жертвує сном задля виконання завдання.
  • Без роботи відчуває дискомфорт.
  • Є страх втратити роботу, не виконати вчасно, не так, як треба, помилитися.
  • Практично не бере відпустку, не робить тривалі перерви в роботі.
  • Прагне будь-що досягти успіху або довести до ідеалу.
  • Важко розслаблятися, захопитися чимось або отримати задоволення.

 

Читати ще: Дитина та дитсадок: основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами

Чому це небезпечно для здоров’я 

 

  1. Трудоголік вигорає психічно. Адже робота витісняє всі інші сфери життя і людина працює до емоційного виснаження. Постійно працювати – це стрес, що буквально роз’їдає весь організм. Нервова система перебуває під постійним навантаженням, що проявляється депресією, дратівливістю і тривожністю.

 

  1. Погіршення фізичного здоров’я у довготривалій перспективі. Люди, які буквально одержимі своєю роботою, частіше мають проблеми зі здоров’ям, адже більше схильні до шкідливих звичок, недосипають та ведуть малоактивний спосіб життя. Зі свого боку це призводить до проблем із серцево-судинною системою, підвищує ризик інфаркту, ішемічної хвороби серця, діабету, проблем зі спиною та опорно-руховим апаратом. А хронічний стрес послаблює імунну систему, що призводить до частих хвороб: від ГРВІ до розвитку хронічних захворювань.

 

  1. Трудоголік не має часу на нормальну їжу. У перспективі перекуси, снеки, кава, енергетичні напої, алкоголь (для зняття стресу) поступово призведуть до розладів травлення та ожиріння.

 

  1. У трудоголіків робота завжди на першому місці. Від цього страждають інші – родина, близькі, друзі. Вони потроху віддалятимуться і це неминуче призведе до соціальної ізоляції. Сімейні та дружні стосунки руйнуються через нехтування ними з боку трудоголіка. Урешті людина залишається самотньою і відчуває себе покинутою. Інший бік цієї ж медалі – у трудоголіка немає часу на себе і своє здоров’я. Тому такі люди часто ігнорують тривожні симптоми, які посилає організм, та до останнього відкладають візит до лікаря.

 

Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції

Як протидіяти трудоголізму?

Єдиного протоколу лікування трудоголізму не існує. Треба пробувати всі доступні методи, переймати досвід інших, звернутися до психолога чи терапевта, але спершу визнати, що проблема є. Розуміння наслідків – це вже перший успіх. Також допоможуть зруйнувати замкнутий цикл роботи такі підходи:

  • Не виконувати неважливу роботу у вихідні чи у позаробочий час.
  • Зменшити обсяг робочих завдань.
  • Робити короткі перерви кожні 90 хвилин.
  • Визначити години, вільні від роботи. Наприклад, для початку обрати обідню перерву і вечори у вихідні. З часом розширювати.
  • Зробити планування щодня, де вказати не лише робочі завдання, а й особисті: зайти в магазин, забрати дитину, відвідати тренування, вигуляти собаку, зустрітися з друзями ввечері тощо.
  • Навчитися делегувати частину обов’язків або роботи іншим.
  • Доглядати за собою – це 8-годинний сон, фізична активність, здорове харчування, вчасне звернення по медичну допомогу, увага до себе і речей, що допомагають розслаблятися (хобі, час на рідних, спілкування, спорт, відпочинок тощо).
  • Заручитися підтримкою колег та рідних.