Усе про вимірювач кисню в крові - пульсоксиметр
Як користуватися пульсоксиметром та чи завжди низька сатурація вказує на коронавірус
Пандемія коронавірусу внесла свої корективи у повсякденне життя українців. Чимало людей вирішили придбати пульсоксиметр, за допомогою якого можна виміряти сатурацію, або, іншими словами, рівень кисню в крові. Заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак під час брифінгу щодо протидії поширення COVID-19 порадила придбати такий пристрій, щоб він був у кожній аптечці.
Навіщо визначати рівень кисню при коронавірусі?
Не всі, хто захворів коронавірусов, потрапляють до лікарні. Але „корона” дуже підступна, і може настати такий момент, коли буде необхідна госпіталізація. Це може підказати пульсоксиметр, коли зафіксує зниження сатурації крові.
У здорової людини рівень кисню в крові становить 97-99%. А коли датчик покаже 93% або нижче, викликайте „швидку”. Це ознака кисневого голодування.
Проте до приїзду лікарів можна й вдома використовувати кисневу подушку або кисневий концентратор. Ціна такої подушки від 450 до 800 грн на 40 літрів кисню. Вона підійде для тимчасового користування, а на постійній основі допоможуть тільки портативні кисневі концентратори. Але вартість останнього вимірюється від 10 до 15 тисяч грн. Можна також орендувати такий концентратор.
Чи треба купувати для дому пульсоксиметр?
Цей пристрій може знадобитися, як термометр чи тонометр. Можна запастися пульсоксиметром на всяк випадок. А якщо є підтверджений COVID-19 у вас чи члена вашої родини, тоді він може бути необхідним, щоб контролювати рівень насиченості крові киснем. Зрештою, вибір за вами.
Як користуватися пульсоксиметром?
Якщо ви все ж таки вирішили придбати пристрій, то необхідно розібратися у його використанні. Загалом, він не викликає якихось труднощів під час експлуатації.
Щоб запустити пульсоксиметр, треба розмістити його краще на середньому пальці руки, яка є домінантною. Тобто, якщо ви правша, то на правій руці, і, відповідно, навпаки – якщо лівша, то на середньому пальці лівої руки. Проте нічого страшного не станеться, якщо прикріпите пристрій, наприклад, на вказівний.
А далі вставляєте палець у пристрій, наче затискаєте прищіпкою вздовж нігтя так, щоб пристрій був продовженням пальця. Далі вмикаєте його і чекаєте на результат.
Низька сатурація не обов’язково про коронавірус
Якщо у вас не підтверджений вірус, але рівень кисню низький, це може свідчити про інші захворювання, а саме: цукровий діабет, ревматичні системні ураження сполучної тканини або синдром Рейно.
Пам’ятайте, що пульсоксиметр, як і будь-який інший пристрій, може показувати неправильні результати. Причиною може бути банальна поломка гаджету. Але є ряд фізіологічних причин, такі як:
- пошкоджена нігтьова пластина,
- довгі нігті чи нігті, покриті гель-лаком,
- руки не мають бути вологими чи у кремі,
- ви щойно дуже сильно перехвилювалися,
- ви нещодавно прийшли з морозу і руки замерзли.
У будь-якому випадку найкращу діагностику проведе професійний лікар. Не нехтуйте консультацією з фахівцем.
Нагадаємо, ще шість областей претендують потрапити до „червоної” зони.
Фото: juanrvelasco/Depositphotos