Вірусні хвороби та дитячий садок: як уберегти малюка та створити безпечне середовище
Чи не кожному знайома ситуація: допоки дитина була вдома – майже не хворіла, щойно малюк пішов у дитсадок – почав «ловити» віруси чи не щомісяця. Дбайливі батьки поспішають зміцнювати імунітет такого малюка або ж приймають кардинальне рішення – забрати дитину з дитячого колективу і знову віддати до садка пізніше, коли та підросте та зміцніє
Проте імунітет дитини загартовується, стикаючись із різноманітними хворобами, адже поки малюк не перехворіє, його організм не стане більш стійким до вірусів. Трапляється, що дитина хворіє безсимптомно, а іноді навпаки – довго та з ускладненнями. Тож не наявність хвороби, а важкий і тривалий її перебіг має хвилювати батьків, особливо, якщо дитина хворіє з ускладненнями регулярно.
Які основні шляхи передачі вірусів у дитячому колективі?
Вірусні інфекції передаються у дитячому колективі крапельним і контактним шляхами. У першому випадку інфекція розповсюджується, коли хвора дитина кашляє або чхає, і віруси потрапляють у повітря в крапельках розміром менше 5 мкм. Ці крапельки можуть знаходитися у повітрі до 2 годин і потрапляють в організм здорової дитини через ніс, рот або очі.
Також інфекція може передаватися через безпосередній контакт із хворою дитиною або з предметами, на яких знаходяться віруси. Наприклад, дитина може заразитися вірусом, якщо торкнеться іграшок або столу, з якими взаємодіяла хвора дитина, а потім торкнеться свого обличчя. Можлива передача вірусних інфекцій через спільне користування посудом, рушниками, постільною білизною та іншими предметами.
Читати ще: Як подолати постійне відчуття втоми
Інфікуватися можна і фекально-оральним шляхом (коли дитина контактує з фекаліями хворої дитини або забрудненими поверхнями). Крім того, поширення вірусної інфекції можливе через харчові продукти або воду, якщо вони були забруднені збудником.
Які вірусні хвороби найбільш поширені серед дітей?
Саме у дитячому віці краще перехворіти на вірусні захворювання, адже деякі з них досить важко переносити дорослій людині. Певні «дитячі інфекції» у дорослому віці характеризуються більш важким перебігом, найбільш небезпечні вони для вагітних жінок.
Серед найпоширеніших вірусних дитячих хвороб виділяють:
- грип та ГРВІ;
- вітряну віспу, кір, краснуху (характерними для них є висипання на шкірі);
- оперізуючий лишай, який спричиняє герпесвірус людини;
- кашлюк, який проявляється сильним кашлем;
- паротит (свинка), який супроводжується запаленням привушної залози;
- ротавірусна інфекція, яка передається через контакт зі збудником і проявляється у гострих кишкових розладах.
Читати ще: Як собі допомогти після виснаження організму антибіотиками
Найкращим засобом профілактики небезпечних дитячих вірусних інфекцій (таких, як кір краснуха, паротит) є проведення відповідних щеплень. Респіраторні вірусні інфекції не вважаються надто небезпечними, але саме на них діти хворіють найчастіше, отримуючи ускладнення: запалення легень, бронхіти, отити тощо. Противірусні препарати прямої дії, які застосовуються при перших проявах грипу та ГРВІ, можуть допомогти уникнути ускладнень і швидше подолати захворювання. За порадою лікаря часто батьки обирають для малюків натуральні лікувальні засоби на основі флавоноїдів. Їх приймають і для профілактики – після контакту дитини з хворою людиною.
Як запобігти поширенню вірусів у дитячому садочку?
Для запобігання поширенню вірусних інфекцій у дитсадку потрібно навчити дитину дотримуватися правил гігієни, регулярно мити руки з милом, використовувати одноразові серветки і правильно прикривати ніс та рот під час кашлю або чхання. Якщо дитина має вірусну інфекцію, то краще залишити її вдома, а не водити в садок. Це допоможе запобігти розповсюдженню інфекції серед інших дітей та працівників дитсадка. Крім того, дитина, яка хворіє, потребує відпочинку та догляду, щоб швидше одужати. Якщо дитина має високу температуру, сильний кашель або інші симптоми, які можуть бути небезпечними для неї та інших, то краще залишити її вдома до повного одужання.
Персоналу дитячого закладу, щоб попередити поширення вірусних хвороб, необхідно:
- забезпечувати належну вентиляцію приміщень та провітрювання;
- регулярно проводити вологе прибирання;
- проводити санітарну обробку приміщень та предметів;
- моніторити стан здоров'я дітей;
- слідкувати за гігієною дітей у групі
- не допускати хворих дітей до дитячого закладу та ізолювати їх від здорових малюків;
- інформувати батьків про заходи, які проводяться для запобігання поширенню вірусних хвороб та про правила гігієни.
Під час епідемії вірусних хвороб дезінфекція меблів, іграшок, санвузлів, дверних ручок має бути посиленою, а частота провітрювань та миття рук – збільшеною. У групах мають бути в наявності маски, рукавички, антисептики. Зазвичай контакти між дітьми та працівниками дитячого закладу під час епідемії обмежують, забезпечують дистанцію між ними та запроваджують чіткі розклади групових занять. Доцільно проводити онлайн-заняття для зменшення кількості людей у дитячому закладі.
Аби дитина менше хворіла і швидше одужувала, у приміщенні має зберігатися оптимальна вологість повітря, малюк за будь-якої погоди має проводити достатньо часу на вулиці, граючи в активні ігри. Спорт, водні процедури, одяг відповідно до погоди, відсутність стерильних умов – все це сприяє загартовуванню і зміцненню імунітету дитини. Важливо, щоб однакові правила зберігались як у дитячому закладі, так і вдома. Лише спільна робота батьків і працівників дитсадка дозволить створити оптимальні умови для розвитку та зміцнення здоров’я малюка.