8 найпоширеніших святкових небезпек, що чатують на наше здоров’я
Щороку на різдвяні та новорічні свята лікарям доводиться рятувати своїх пацієнтів від тих самих проблем
Цей короткий огляд типових святкових небезпек допоможе уникнути неприємностей і збереже здоров’я
1. Алергічні реакції
Під час свят додому можна принести потенційні алергени: пилок та цвіль, що виділяють хвойні дерева, рослини і квіти. Також багато хто полюбляє використовувати ароматичні свічки та дифузори – це наповнює приміщення приємними ароматами, які водночас можуть містити леткі органічні сполуки шкідливі для здоров’я. Ще однією з поширених причин алергічних реакцій є продукти. Щоб запобігти неочікуваній алергії, варто тримати під рукою антигістамінні препарати.
2. Інсульти
Більшість людей у звичайні дні не сильно дотримується правильного харчування, тож тим паче не буде цього робити під час святкового застілля, яке розтягується на декілька днів. Підраховано, що середньостатистична людина на свята здатна споживати близько 6 тис. калорій, що втричі перевищує рекомендовану добову норму. Додаючи до того шкідливі звички та порушення сну, разом отримуємо збільшення ваги, підвищення тиску та рівня холестерину в крові, що зі свого боку посилює ризик серцевого нападу та інсульту. Тому на свята важливо дотримуватися звичайної добової калорійності.
Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції
3. Розлади травлення
Святкові застілля часто супроводжуються надмірним споживанням гострих і жирних страв, кофеїну, газованих та алкогольних напоїв. Це призводить до подразнення кишківника і викликає розлади травлення: печію, газоутворення, важкість у шлунку, нудоту, біль або дискомфорт. Допоможуть запобігти цьому достатнє споживання чистої води, відмова від соусів та напоїв, жирних, смажених та гострих страв та вибір простих, їжа малими порціями і рух між її прийомами.
4. Стрес
Рівень стресу значно підвищується під час свят – організм переживає сильні фізичні та психологічні навантаження. Це призводить до сумної статистики зі збільшення випадків серцевих нападів. Стрес провокують неминучі фінансові витрати, сімейні сварки, переїдання, збої звичного способу життя. Доречно у передсвяткові дні більше подбати про себе: відпочивати, не намагатися встигнути зробити все, приділити час собі та рідним, не ігнорувати тривожні симптоми, навчитися розслаблятися і частіше відволікатися від буденних справ.
Читати ще: Якими продуктами варто забезпечити осінньо-зимовий раціон?
5. Харчові отруєння
Посідають лідерські позиції серед святкових недуг. Недопечені страви, зіпсуті продукти, брудні руки та інші гігієнічні порушення призводять до харчових отруєнь. Із симптомами харчового отруєння (нудота, блювота, діарея, шлункові спазми та висока температура) борються споживанням рідини, аби уникнути зневоднення потрібен спокій та вживання легких дієтичних страв за наявності апетиту.
6. Травмування
Зрозуміло, що під час веселощів і надмірного вживання спиртних напоїв інстинкт самозбереження та питання безпеки стають другорядними. У результаті медики фіксують сплеск переломів, розтягнень, опіків, переохолодження тощо. У святковий період важливо дотримуватися елементарних правил безпеки, особливо коли відключають електроенергію, і не залишати без нагляду дітей.
7. Вірусні інфекції
Зустрічі, обійми, поцілунки, рукостискання, тісний контакт під час спілкування сприяють поширенню сезонних вірусних інфекцій: грипу, COVID-19, ГРВІ. Подбати про своє здоров’я та рідних, які входять до груп ризику, допоможе своєчасно зроблене щеплення від грипу та коронавірусу. Для більш надійного захисут від вірусів та профілактику інфікування лікар може порадити прийом противірусного препарату прямої дії дітьми і дорослими.
8. Алкогольне отруєння
Лікарі констатують, що без випадків зловживання алкоголем не обходиться жодне Різдво або Новий рік. Найгірше те, що вживання напоїв розтягується на декілька днів – із стану інтоксикації організму важко виходити. Щоб зменшити шкідливі наслідки споживання алкоголю варто: запланувати заздалегідь, що і де пити; робити безалкогольні дні; слідкувати за дозами; ретельно дотримуватися водного балансу і якщо вживаються певні ліки, перевірити їх на сумісність з алкоголем. І, головне, пам’ятати – безпечної дози алкоголю не існує.
Отже, святкуйте безпечно і будьте здорові!