facebook_pixel_id

Факти про грип, які ви повинні знати

Грип – це інфекція, що викликається вірусом і передається в основному від людини до людини

23.02.2024 11:29
Поділитись:

Захворювання починається раптово, розвивається стрімко і може спричиняти тяжкі ускладнення. Тому потрібно знати, як діяти при появи перших симптомів, особливо, якщо це стосується грипу у дітей, пише smartmama

Які симптоми грипу?

Від зараження грипом до появи симптомів проходить зовсім мало часу, зазвичай, 1-3 дні. Симптоми грипу можуть незначно відрізнятися, але загалом до них належать:

  • підвищення температури понад 38 °C
  • головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість
  • закладений ніс і нежить
  • втрата апетиту, інколи нудота
  • кашель, що може тривати більше двох тижнів
  • блювання і діарея частіше бувають у дітей, ніж у дорослих.
 

Симптоми грипу А і В

Більшість людей хворіє саме на грип А, що поширюється швидше й спричиняє найбільші пандемії. Проте грип В сьогодні стає більш поширеним. Симптоми цих типів зазвичай є дуже схожими. Фактично різниця існує лише у поширеності цих вірусів: віруси грипу А спричиняють приблизно 75 % підтверджених випадків грипу, а віруси грипу В – 25 %.

Читати ще: Які хвороби можуть передаватися під час поцілунку?

Скільки часу грип заразний?

Людина стає носієм вірусу грипу одразу після зараження (хоча симптоми ще не проявляється) і лишається максимально заразною для інших протягом 3-5 днів від появи симптомів.

Різниця між грипом і застудою

Як відрізнити грип від застуди? Це запитання цікавить кожного із батьків, як тільки в їхнього малюка починає рости температура. Ця таблиця допоможе розібратися:

Ознаки Застуда Грип
Початок хвороби Поступовий Стрімкий
Температура Підвищується незначно Висока температура протягом 3-4 днів
Біль у тілі, головний біль Нечасто Часто
Озноб Іноді Зазвичай
Нежить, закладеність носа Зазвичай є першим симптомом З’являється на 2-3 день
Біль у горлі Зазвичай є першим симптомом З’являється на 3-4 день
Кашель Помірний Може бути тривалим

 

Тест на грип

Щоб визначити, яким вірусом заразилась людина, краще звернутись до лікаря. Але якщо такої змоги немає, можна тримати у домашній аптечці тести, що показують зараження вірусами А, В і COVID-19. Але слід пам’ятати, що робити такий тест потрібно у певний проміжок часу (згідно з інструкцією), але результат все одно може бути хибним.

Коли збивати температуру під час грипу?

Батьки часто переживають через те, що високу температуру в дитини важки збити. І справді, дітям потрібно збивати температуру, яка сягає 38 °С, а не 38,5 °С, як дорослим. Для зниження температури дітям лікар призначить парацетамол або ібупрофен. При цьому ліки можна давати по черзі (але загалом не більше 4 разів на добу). Не займайтеся самопризначенням, лише лікар встановлює потрібне дозування для дитини, тим паче, є ліки, які не можна дітям, наприклад ацетилсаліцилова кислота (аспірин).

Температура не збивається

Але слід пам’ятати, що ліки почнуть діяти не раніше, ніж через 40 хв, а температура може знизитися не до 36,6 °С, лише на 0,7-1,5 °С. Це вже буде ганим результатом. Проте якщо температура не спадає навіть через півтори години після прийому ліків або продовжує зростати, слід терміново звертатися за медичною допомогою.

Читати ще: ГРВІ: поради мандрівникам

Чому при температурі холодні руки і ноги?

Підвищення температури тіла сприяє загибелі багатьох патогенів, але дитячий організм буває не в змозі адаптуватися до таких змін. Якщо у дитини лишається нормальним самопочуття, а шкіра – гарячою та рожевою, це гарний знак. Бліда та холодна шкіра разом із лихоманкою свідчить про порушення мікроцеркуляції. Однак це також є варіантом норми.

Що ж має насторожити батьків? Насамперед той стан, коли шкіра стає «мармуровою», кінцівки набувають синюшного відтінку, свідомість стає плутаною або починаються судоми. При таких симптомах слід терміново звертатись до лікаря.

Як довго може бути кашель при грипі

Кашель є одним із основних симптомів грипу. Зазвичай він триває 3-7 днів, але може лишатись і до двох тижнів. Тому це не є приводом для занепокоєння. Але цей симптом можна і потрібно зменшувати. Наприклад, кашель лишається надовго через затікання слизу з носа до задньої частини горла (постназальний синдром). Такий кашель є неприємним і викликає постійне бажання прокашлятися, що заважає під час прийому їжі та сну. Щоб зменшити симптом, є прості, але ефективні засоби: зволоження повітря у приміщенні, вживання теплої рідини та прийом теплого душу допомагає розрідженню слизу.

Що випити при грипі?

Виходячи з вищесказаного, стає зрозуміло, що грип у дітей вимагає не тільки своєчасного виявлення, а й етіотропного, тобто спрямованого на вірус, лікування, яке призначить лікар. Таке лікування буде спрямоване на пригнічення вірусного розмноження і зменшення числа новостворених копій, що знизить ступінь поширення по респіраторному тракту, можливість потрапляння в кров і викличе порушення в роботі внутрішніх органів. І звичайно ж, це допоможе знизити навантаження на імунну систему.

Чим раніше буде лікарем встановлено діагноз грипу та призначено спрямоване на вірус лікування, тим менше у вірусу грипу залишається часу на відтворення багатотисячного потомства і захоплення нових територій в дихальних шляхах. З цими завданнями здатний впоратися призначений лікарем  препарат з прямим впливом на вірус грипу – сироп Флавовір,що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.

Флавовір – це дитяча лікарська форма прямого противірусного препарату, призначена для лікування респіраторних вірусних інфекцій та грипу починаючи від народження, з огляду на високу вразливість дітей раннього віку до вірусного агресора. Сироп Флавовір блокує вірусні ферменти РНК-полімеразу і нейрамінідазу, що дозволяє знизити вірусне навантаження на організм дитини і виконати завдання щодо полегшення перебігу грипу та прискорення одужання без розвитку ускладнень.

Препарат також є джерелом флавоноїдів, що сприяють підтримці рівня інтерферонів достатнім для протистояння організму вірусній і бактеріальній інфекціям. Якщо почати прийом противірусного засобу одразу при перших симптомах хвороби, вірогідність появи ускладнень значно знижується.

Як довго триває грип?

Грип, на відміну від інших ГРВІ, рідко коли проходить за кілька днів. Якщо імунітет сильний, то хвороба минає протягом 3-7 днів. Але грип також може тривати до двох тижнів, що також є нормою. Якщо симптоми лишаються довше або посилюються (зростає температура, сильнішим стає кашель), слід звернутись до лікаря. Можливе приєднання бактеріальної інфекції та інші ускладнення.

Яким би агресивним не був вірус грипу і які б загрози не виникали, своєчасне, а краще одразу після появи перших симптомів нездужання  звернення за медичною допомогою дасть змогу звести нанівець всі хвороботворні плани вірусу грипу. Тому не варто втрачати час і відкладати візит до лікаря.

Які ускладнення грипу?

Грип може викликати серйозні ускладнення. Насамперед це пневмонія – гостре інфекційно-запальне захворювання легень. У дітей ускладнення часто пов’язані з запальними процесами у ротоглотці та вухах (бронхіт, трахеїт, отит, синусит).

Читати ще: Чинники, що підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19 у дітей

Але ускладненнями грипу є не тільки проблеми з органами дихальної системи. Наприклад, грипу здатен спричинити міокардит і перикардит (запальні процеси у серці). Також вірус може вражати нирки, нервову систему, викликаючи менінгіт та енцефаліт. Деякі з цих ускладнень без належного лікування можуть закінчитися летально.