Як оптимізм впливає на здоров'я людини: дослідження
Оптимізм – не просто життєва позиція, це потужний психологічний ресурс, який має великий вплив на фізичне та психічне здоров’я
Віра в позитивне майбутнє, впевненість у своїх можливостях та здатність контролювати важливі події допомагають людям легше долати труднощі й уникати негативного впливу стресових ситуацій. За останні 30 років численні дослідження засвідчили, що оптимізм не тільки поліпшує психічний стан, а й позитивно впливає на тривалість життя та фізичне здоров’я.
Що ж таке оптимізм?
Загалом він визначається як схильність очікувати позитивні результати навіть у складних обставинах. Оптимісти сприймають неприємні події як тимчасові та впевнені у тому, що їх можна подолати. Вони зараховують труднощі до зовнішніх чинників, які не мають довгострокового впливу на їхнє життя, і зосереджуються на тому, що можуть контролювати. Натомість песимісти сприймають негативні події як наслідок внутрішніх, стабільних причин, які впливатимуть на всі сфери їхнього життя.
Оптимізм і психічне здоров’я
Одним із ключових аспектів оптимізму є його внесок у психічний добробут. Зазвичай оптимісти мають вищий рівень самооцінки, краще опановують свої емоції та демонструють більшу стійкість до стресу. Оптимізм допомагає ефективно боротися з життєвими труднощами та уникати депресивних станів. Люди з позитивним настроєм частіше користуються активними стратегіями подолання проблем, зокрема, вони шукають підтримки від інших і концентруються на вирішенні проблеми, а не на її наслідках.
Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції
Оптимізм і фізичний стан
Окрім позитивного впливу на психіку, оптимізм також корелює із поліпшенням фізичного здоров’я. Дослідження, що оцінювало оптимістичні настрої та здоров’я, вказують, що оптимісти рідше стикаються з хронічними захворюваннями, мають нижчий ризик серцево-судинних захворювань, і у них краще функціонують легені. Крім того, оптимісти рідше стикаються із передчасною смертністю та мають більше шансів дожити до похилого віку.
Один із механізмів цього зв’язку полягає в тому, що оптимісти частіше дотримуються збалансованого харчування, підтримують фізичну активність, контролюють вагу й уникають таких шкідливих звичок, як куріння або надмірне вживання алкоголю. Такий спосіб життя сприяє зміцненню здоров’я та допомагає уникати розвитку хронічних захворювань.
Оптимізм і довголіття
Згідно з новим дослідженням, у якому взяли участь близько 160 000 жінок різних рас і походження, оптимізм також тісно пов'язаний із тривалістю життя та більшою ймовірністю досягти виняткового довголіття (понад 90 років).
Важливо зазначити, що цей ефект не залежить від соціально-економічного статусу, фізичного стану чи навіть від рівня депресії. Дедалі більша кількість епідеміологічних досліджень свідчить, що оптимізм допомагає не тільки уникнути серйозних захворювань, а й швидше одужувати після травм і операцій.
Отже, оптимізм є одним із ключових факторів, що сприяють довголіттю, незалежно від расових, етнічних або соціальних відмінностей.
Читати ще: Як вберегти родину під час осіннього наступу вірусів
Оптимізм і стресостійкість
Окрім позитивного впливу на фізичне здоров’я, оптимізм допомагає долати щоденний стрес. Люди, які бачать своє майбутнє у позитивному світлі, краще адаптуються до змін і негативних подій у житті. Вони схильні більше контролювати свої емоції й уникати саморуйнівної поведінки. Оптимісти зосереджені на позитивних аспектах життя, що допомагає їм легше переживати втрати та невдачі.
Це має велике значення при хронічних захворюваннях або серйозних життєвих труднощах. Оптимісти менш схильні до стресових розладів і депресії, навіть якщо стикаються з важкими обставинами. Їхня здатність шукати рішення, замість того щоб зосереджуватися на проблемах, значно покращує якість життя.
Можливість розвитку оптимізму
Хоча оптимізм частково успадковується (близько 25%), його можна розвинути. Це підтверджують численні дослідження, які свідчать, що позитивне мислення можна виховати за допомогою тренінгів і спеціальних технік. Однією з них є візуалізація свого найкращого майбутнього – техніка, яка полягає в тому, щоб уявляти себе в ситуації, де всі бажані події вже здійснилися. Це допомагає налаштуватися на позитивні очікування і підвищити рівень оптимізму.
Оптимізм також розвивається через соціальні зв’язки. Люди, які мають підтримку сім’ї та друзів, частіше отримують позитивне ставлення до життя. Важливо створювати середовище, яке сприяє розвитку оптимізму, оскільки це має значний вплив на загальний добробут.
Тож оптимізм – це не просто приємна риса характеру, а потужний ресурс, який радикально впливає на здоров’я. Психосоціальні дослідження чітко засвідчують, що позитивне мислення дає можливість людям краще долати труднощі, знижує ризик серйозних захворювань і навіть здатне продовжити життя. Тож варто не тільки підтримувати в собі оптимістичний настрій, а й допомагати його розвивати у своїх близьких, адже це інвестиція у здоров’я і щасливе майбутнє.