facebook_pixel_id

Як зрозуміти, що дитина захворіла?

Часом батькам важко зрозуміти, що дитина захворіла та наскільки серйозно: або вони стикаються з симптомами вперше, або дитина настільки мала, що не вміє говорити. Тож коли треба звертатися до лікаря, а коли ні? А що зробити, аби дитина одужала швидше?

15.03.2024 13:51
Поділитись:

Нижче наведено поради: на що батькам треба звернути увагу і якими будуть їхні дії, якщо здається, що дитина захворіла. За різних обставин, а тим паче під час війни, не завжди є можливість вчасно потрапити до лікаря і тому про це варто знати всім дорослим.

Отже, найкращий орієнтир стану здоров’я дитини – це її поведінка, настрій та активність. Особливо добре допомагає зрозуміти тих дітей, які ще не вміють розмовляти. Тому цей спосіб однаково ефективний як для немовлят, так і для підлітків. Бадьора та жвава дитина, яка грається та має гарний апетит ймовірно не буде почуватися сильно хворою. Спостереження за ознаками того, що дитина явно занедужала, допоможе визначити ступінь серйозності ситуації:

 

Плач

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Плаче над звичайними речами

Плаксивість, дитину важко заспокоїти, її все дратує

Стогне, плач слабкий, зовсім не вдається втішити

 

Активність

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Надає перевагу більш спокійним іграм або улюбленим

Втрата інтересу до улюблених справ, ігор, занять

Дитина незвично тиха, поведінка спокійна, байдужість до всього, що відбувається навколо

 

Апетит

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Незначні зміни або перебирає стравами чи їжею

Їсть менше, ніж зазвичай, не просить їсти, мало п’є, вередує

Відмовляється від пиття та будь-якої їжі протягом тривалого часу

 

Читати ще: Які захворювання нагадують про себе в міжсезоння

 

Вигляд

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Спокійна, очі «блищать», незначне почервоніння обличчя

Є ознаки сонливості, байдужий погляд, обличчя червоне або бліде

Дитина ніби дивиться «в пустоту», не чує,  очі «скляні», їй важко зосередитися

 

Режим дня

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Режим як завжди або майже без змін

Вередує, не хоче спати або навпаки, спить більше, ніж зазвичай

Зовсім немає бажання гратися, її важко розбудити, сильна сонливість

 

Сечовипускання

Нормальні ознаки

Треба пильнувати

Тривожні ознаки

Сеча світлого кольору, підгузок наповнюється або туалет відвідується як завжди

Сеча темного кольору.  Сечовипускання відбувається не часто

Майже немає сечі, плаче без сліз, сухість слизових

 

 

На які симптоми слід звернути увагу?

 

  • Температура вище 38 0С. Сама собою вона не шкідлива, а свідчить про те, що організм бореться з інфекцією. Якщо така температура з’явилася у немовляти – це привід негайного звернення до медиків, оскільки у маленьких дітей є високі ризики отримання будь-яких ускладнень.
  • Млявість або сонливість. Свідчать про загальну слабкість організму і нестачу сил. Немовлятам навіть буває важко плакати. Це серйозний симптом, який треба пильнувати. Якщо дитина просто слабка і більше спить, але їсть, грається, розмовляє – це нормальний перебіг хвороби.
  • Зміна дихання. Ускладнюватися дихання може через багато причин: від задухи в приміщенні до крупу або нежитю. Важливо розуміти, що є причиною ускладнення дихання.
  • Зневоднення. Виникає через блювоту, діарею, високу температуру, коли дитина під час хвороби п’є дуже мало рідини. Небезпечний стан, особливо для немовлят. Тому рясне пиття або часте прикладання немовляти до грудей – дія номер один під час будь-якої хвороби.
  • Зміни шкірного покрову. Будь-яка зміна кольору та поява висипів може вказати на тяжкість та характер недуги (від вітрянки до харчового отруєння чи алергії).
  • Скарги дитини. Скарга на сильний біль, загальне нездужання, слабкість, дискомфорт у певній частині тіла зможуть швидше діагностувати хворобу, а значить полегшити страждання дитини. Важливо уточнити причину, поставивши декілька запитань (Скажи, де болить? Покажи, де тобі болить? Коли почало боліти? Болить постійно чи коли їси/натискаю/ковтаєш? тощо).

 

Читати ще: Стрес та ізоляція: наслідки локдауну для дітей

 

Чим (не) лікувати?

 

В аптеках є достатньо безрецептурних лікарських препаратів, які здатні вилікувати або полегшити симптоми. Але, якщо мама вирішує скористатися якимись ліками вперше, краще попередньо проконсультуватися з педіатром. Більшість дитячих препаратів безпечні, за умови правильного та доцільного використання. Зупинимося на головному:

  • Немовлятам і дітям до 6 років давати ліки від кашлю не можна – тільки за призначенням лікаря.
  • Аспірин дітям заборонений – він може викликати рідкісне захворювання синдром Рея, що вражає печінку і мозок.
  • Дітям будь-якого віку давати «дитячі» препарати (аналоги дорослих) у рідкій формі сиропів або мікстур. Чітко дотримуватися дозування. Це полегшує процес прийому та засвоєння, а значить і лікування.
  • Гарячка та біль знімаються ібупрофеном або парацетамолом. За умови відсутності зневоднення та блювоти. Ібупрофен дозволено дітям з трьох місяців.
  • При підозрі на ГРВІ, застуду, грип або коронавірус лікар може порадити дитячий противірусний препарат Флавовір – це спосіб підтримати імунітет дитини та захистити організм від поширення вірусів. Якісний дитячий противірусний препарат виготовляється з природної сировини, дозволений дітям з народження, має зручну форму і дозатор, приємний на смак. Залежно від дозування та тривалості прийому противірусний можна давати дитині не лише під час лікування хвороби, а й з метою профілактики, наприклад, в сезон застуд або після контакту з хворим.