Коли люди почали хворіти на застуду?
Таке просте захворювання, як застуда, спричиняє купу неприємностей. Сьогодні воно не викликає ускладнень, легко лікується, але вражає дуже часто: дорослих 2–3 рази на рік, а дітей по 6–10. Застуда «живе» з людством давно і вважається найпоширенішим інфекційним захворюванням
Частота захворювання залежить від обізнаності. Наприклад, досі багато людей вірять, що застудитися можна через переохолодження: якщо намочити ноги або промокнути під дощем в холодну пору року, вийти на вулицю з мокрим волоссям. Фактично відчуття холоду не викликає застуди. Так само, як і сидіння на протягу чи під кондиціонером – це викличе лише спазм і біль.
Що таке застуда?
Насправді застуда – це вірусна хвороба, симптоми якої розвиваються повільно в перші дві доби після інфікування:
- слабкість,
- невисока температура,
- нежить, чхання, закладений ніс,
- біль у горлі,
- кашель,
- головний біль,
- сонливість,
- прояви інтоксикації малопомітні.
Пік захворюваності припадає на осінньо-зимовий період. Особливо вразливими до недуги є діти – вони весь час перебувають у тісному контакті (передаючи вірус повітряно-крапельним шляхом). Дорослі хворіють через те, що у холодну пору менш активні й це впливає на сили імунітету, плюс – недотримання правил гігієни, зокрема, миття рук. Інфекцію викликають понад 200 вірусів. Через це не існує вакцини проти застуди.
Читати ще: ГРВІ у дитини: як не допустити ускладнень
Перші згадки про застуду
Саме захворювання чітко ідентифікували відносно нещодавно – у 50-х рр. ХХ ст. А от про давність хвороби, що за своїми симптомами дуже її нагадує, відомо завдяки єгипетському папірусу Еберса (медичний документ, датований ХVІ ст. до нашої ери). Причиною тогочасної застуди вважали все, що завгодно, але не віруси. Про них дізналися лише у 1892 році. Натомість один із симптомів застуди – лихоманка зустрічається на сторінках Біблії та в текстах давньогрецького поета Гомера.
Як лікували застуду наші предки?
Ще декілька століть тому ніяких ліків не існувало, тому пращури лікували всі хвороби, зокрема, і застуду за допомогою природних ресурсів: рослин та продуктів тваринництва. Також активно застосовувалися банні процедури, маніпуляції та ритуали. Наприклад, відомо, що козаки додавали до тютюну своїх люльок корисні трави (чебрець, м’яту) при захворюваннях бронхів. А при гарячці пили горілку, змішану з гарматним порохом або попелом, відвідували лазню.
Хворих на застуду лікували так:
- поїли теплим молоком, трав’яними чаями та відварами з шипшини, подорожника, ромашки, малини, шавлії, липи, чебрецю, м’яти, калини;
- дорослим давали настоянки з березових бруньок або дуба;
- горло, ніс та груди вигрівали компресами з теплих круп або солі;
- втирали мазі на основі меду, коров’ячого масла, гусячого жиру;
- парили ноги, відправляли грітися на піч, у баню.
Цікаво, що популярним був спосіб кровопускання або використання п’явок на проблемних місцях (груди, горло). Ще зовсім недавно до 1925 р. у світі практикували лікування кашлю у дітей героїном, а також вдиханням хлороформу.
Читати ще: Можливі ознаки того, що людина перехворіла на COVID-19 і не помітила цього
Щоб не хворіти взимку, предки вдавалися до профілактики, яка також складалася з дарів природи – вони активно налягали у своєму раціоні на мед, хрін, цибулю, часник, бузину, брусницю, калину, журавлину, редьку, мак і льон.
Сучасні методи лікування застуди
Сьогодні прості та дієві прийоми допомагають швидко полегшити симптоми, не допускати ускладнень та одужати за декілька днів.
- Приборкати захворювання на ранньому етапі може противірусний препарат. Він одразу впливає на причину застуди – віруси. Не дає їм розмножуватися і ширитися організмом. Лікарі можуть радити звертати увагу на препарати на основі природних складників, що містять флавоноїди – універсальні рослинні сполуки, які здатні пригнічувати розмноження вірусів, що викликають такі респіраторні хвороби, як грип, ГРВІ, застуди та коронавірус. Такі противірусні препарати підходять для дорослих і є для дітей, дозволені для тривалого вживання з метою профілактики захворювання та дуже дієві, якщо розпочати прийом з перших годин появи симптомів.
- Рясне пиття – універсальний спосіб, який регулює рівень гідратації організму, допомагає уникнути зневоднення, бореться з високою температурою, зволожує горло та розблоковує закладений ніс, пришвидшує кровотік, що розносить більше кисню та поживних речовин до імунних клітин, які борються з вірусами.
- Полегшення симптомів. За допомогою безрецептурних ліків можна усунути біль у горлі, головний біль, прочистити ніс, контролювати кашель. Не варто використовувати комбіновані препарати «від застуди і грипу» – вони мають більше побічних ефектів і тому підходять не всім (можуть підвищувати тиск, викликати сонливість, заборонені дітям).
- Відпочинок. Нормальний сон, зняття стресу, постільний режим неабияк допомагають імунній системі швидше впоратися з вірусом.
Як бачимо, підходи до лікування застуди не змінилися, лише інструменти інші. Проте й без ліків на основі природних речовин також сьогодні не обійтися.