Нудить від голоду, важкість у шлунку після їжі: чому це трапляється?
Їжа потрібна для отримання енергії, роботи м’язів, мозку, інших органів та систем. Від того, що і скільки їсть людина, залежить стан її здоров’я та зовнішність. Про те, що настав час поїсти, нагадує відчуття голоду. Але чому інколи голод або прийом їжі супроводжуються неприємними симптомами?
Голод – це фізіологічне явище, це сигнал, який посилає мозок, коли організму не вистачає поживних речовин для відновлення енергії. Не треба плутати з апетитом – бажанням поїсти для задоволення емоційних потреб (щоб позбутись нудьги, стресу, недосипу, отримати позитивні емоції, рефлекторно тощо). Відчуття голоду зазвичай з’являється через декілька годин після прийому їжі – коли шлунок спустошений, а всі поживні речовини з шлунково-кишкового тракту потрапили у кров. Голод можна розпізнати за відчуттям порожнечі у животі, головного болю, шлунок може видавати характерні звуки, з’являється відчуття слабкості, організм вмикає режим «збереження енергії», знижується концентрація та увага. Але інколи може з’явитися нудота від голоду або ж важкість після прийому їжі. Чому?
Чому нудить від голоду?
Це може свідчити про певні захворювання в організмі та ведення нездорового способу життя. Зазвичай нудота виникає не просто так, а через інтоксикацію, коли в організм потрапляють отруйні речовини, він намагається їх позбутися (спочатку викликаючи нудоту, а згодом блювоту). Стан інтоксикації може з’явитися внаслідок збоїв у роботі кишкового тракту. Можливі причини нудоти:
- брак кисню при перебуванні у непровітрюваному приміщенні;
- нерегулярне харчування;
- стрес або тривала депресія;
- виснажливі розумові або фізичні навантаження;
- можливі недіагностовані захворювання: гастрит, виразка, панкреатит, цукровий діабет, холецистит, паразити. Кожна з недуг має свої додаткові симптоми;
- нудота зранку натщесерце з’являється через висококалорійну та жирну вечерю напередодні.
Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції
Чому виникає важкість після їжі?
Важкість може виникати з різних причин. Періодично цей стан турбує багатьох людей. Але на постійній основі – це привід для занепокоєння. Коли людина відчуває важкість, її шлунок у цей час намагається виробити потрібну кількість ферментів для перетравлення і може розтягуватися. Причини важкості у шлунку:
- переїдання внаслідок великих перерв між прийомами їжі;
- надмірне захоплення дієтами;
- великі порції;
- склад і якість спожитих продуктів: жирні, гострі, важкі для перетравлювання, фастфуд, солоні тощо;
- швидкий прийом їжі, поспіхом, з поганим пережовуванням, за переглядом гаджета або телевізора;
- захворювання шлунково-кишкового тракту: гастрит, виразка, рефлюксна хвороба. Якщо є супутні симптоми (важкість триває по декілька годин, виникає навіть після невеликої порції їжі, супроводжується задишкою, болем, проблемами з випорожненням тощо) необхідно негайно звертатися до лікаря.
Читати ще: Спалах вірусу Марбург: що нового і небезпечного
10 методів як позбутися неприємних симптомів
- Відвідати лікаря, аби виключити наявність серйозних захворювань. Якщо причина не в цьому, обов’язково переглянути свої гастрономічні звички.
- Встановити режим 3–4-разового харчування і дотримуватися його. Прийом їжі не має супроводжуватися переглядом гаджетів.
- Пити достатньо рідини. Це не обов’язково по півтора-два літри води. Підійдуть чаї, узвар, кефір або ряжанка, квас, сік, супи, кисіль тощо.
- Спати 8 годин на добу.
- Збагатити раціон повільними вуглеводами (крупи, макарони, хліб, рис, овочі) та білком (яйця, сир, м’ясо, риба).
- Не поєднувати в одному прийомі їжі жирні та гострі страви, алкоголь, напівфабрикати, фастфуд. Прибрати газовані напої та пізні вечері.
- Більше рухатися і бути фізично активним. Must have для кожної дорослої людини – 30 хвилин руху щодня. Також важливо після їжі не приймати горизонтальне положення.
- Розібратися з психологічними проблемами – тривожність, стрес, надмірна емоційність, переживання. За потреби звернутися до фахівця (психолога).
- Якщо присутнє тривале або на постійній основі вживання лікарських препаратів – перечитати інструкцію, оскільки деякі ліки можуть негативно впливати на процеси травлення.
- Самостійно не призначати собі ліки для полегшення травлення або усунення неприємних симптомів. Тільки після консультації та за призначенням лікаря – сімейного, терапевта або гастроентеролога.
Зіштовхнувшись з проблемою, першочергово потрібно визначити причину, а потім боротися з нею. Варто прислухатися до свого організму та не ігнорувати сигналів, які він посилає. Їжте, не голодуйте і будьте здорові!