facebook_pixel_id

Всі хвороби від нервів, або Як негативні емоції викликають захворювання

Чи правда, що емоції можуть впливати на наш фізичний стан? Яку ж роль вони відіграють у нашому здоров’ї? Невже гнів, стрес чи страх погіршують роботу печінки, серця або нирок?

09.03.2023 12:50
Поділитись:

Насправді вважається, що негативні емоції, особливо тривалі, – одна із головних причин виникнення багатьох проблем в організмі, зокрема захворювання серця, цукрового діабету, гіпертонії, ГРВІ, тривалого загоєння ран, ожиріння, депресії. Причин добряче понервувати безліч: війна, народження дитини, екзамен, зміна роботи, втрата близької людини, невдоволення собою, побутові проблеми, конфлікт або сварка з рідними, підготовка до певної події і навіть дієта. Тобто вплив провокативних факторів постійний.

 

Зрозуміти, що людина психічно пригнічена можна за такими ознаками:

 

 • втрата концентрації, розсіяність, забудькуватість;
 • ніщо не викликає позитиву, переважають апатія чи агресія, часті перепади настрою;
 • з’являється головний біль, можливі розлади системи травлення;
 • без явної причини загострюються алергічні реакції (нежить, кашель, висипи на шкірі, свербіж, подразнення);
 • втрата апетиту або нестримний голод;
 • проблеми зі сном, безсоння;
 • зловживає палінням, кавою, алкоголем.

 

Як емоції діють на тіло?

 

Емоції легко провокують не тільки психічні, а й соматичні хвороби (мова йде про тривалі відчуття). Наприклад, регулярний гнів стає причиною головного болю, гіпертонії, проблем із печінкою та шлунком, а також виникнення серцево-судинних захворювань. Це відбувається через виділення гормонів (адреналіну, кортизолу, норадреналіну). А через підвищений рівень цитокінів (імунні молекули, що викликають запалення) розвиваються артрит та діабет.

Відчуваючи сум люди менше вдихають кисню, це зменшує його кількість в організмі і впливає на легені, звужує бронхи. Фізично така людина страждає від втоми, кашлю або задишки.

Страх шкодить ниркам, що тягне за собою зміни в ендокринній та імунній системах, роблячи людину вразливою до багатьох хвороб. Часто страх супроводжує хвороби сечовивідних шляхів (у дітей страх може проявлятися нетриманням сечі).

 

Читайте також: Як позбутися болю у м’язах після тренування

 

На проблеми із серцем, тиском і мозком (погана пам’ять, часті мігрені) впливає стрес. Він також супроводжується шкідливими звичками (палінням, переїданням, неактивним способом життя), що стають причиною виникнення серцево-судинних хвороб.

А надмірне хвилювання, занепокоєння та тривога напружують м’язи шлунка, через що з’являється безпричинний біль та порушується моторика кишківника. Тому ці емоції супроводжуються відчуттям нудоти, розладами шлунку, проносом, а ще загальною слабкістю та задишкою.

У стані шоку відбувається викид адреналіну наднирковими залозами, що проявляється прискореним серцебиттям, ускладненням дихання, порушенням харчування та безсонням.

 

Як зібрати себе докупи?

 

Враховуючи те, що тривога, стрес, переживання та емоційна напруга регулярно з нами, а особливо сильно від них страждаємо останній рік, вкрай актуальним є піклування про своє емоційне здоров’я. Щоб знизити вплив негативних емоцій, мозку потрібно відпочивати:

 • Давати вихід емоціям. Добре «розвантажитися» допоможе спорт. Не обов’язково це має бути боксерська груша. Підійде будь-яке фізичне навантаження, яке змусить відчути своє тіло, напруження м’язів, приємний біль від розтяжки або втому.
 • Оскільки майже всі негативні емоції так чи інакше ускладнюють роботу серцево-судинної системи, є сенс знизити навантаження на серце. З цим завданням справляється дієтична добавка ВІТАРГІН. У її складі два основних компоненти – амінокислота аргінін та ліпотропна речовина бетаїн – їхній тандем нормалізує тиск та кровопостачання серцевого м’яза, а також зменшує активність оксидативного стресу. Тобто знижується відчуття тривожності, вирівнюється настрій, поліпшується розумова діяльність. А завдяки іонам цитрату, що містяться у ВІТАРГІНі, можна позбутися неприємних симптомів у шлунку.
 • Відволіктися подумки. Йдеться про заняття або справу, що викликає цікавість, захоплення і повністю поглинає увагу. Копати в городі, садити у горщик квітку, заморочитися випічкою торта, провести час із дітьми, почитати книгу, зробити прибирання, пограти в шахи, помити автівку, відремонтувати меблі, малювати, вирізати лобзиком та навіть старанно працювати на робочому місці – це все допоможе мозку відпочити і «провітритися».

 

Читайте також: Почати з понеділка, або Як зробити спорт частиною свого життя

 

 • Висипатися. Якісний сон – це один із трьох китів, на яких тримається здоров’я. Зрозуміло, що під впливом негативних емоцій нормально спати неможливо. Потрібно знімати напруження нервової системи і водночас налагоджувати сон. Тут снодійні не допоможуть. Заспокоять та нормалізують роботу серцево-судинної системи (як бачимо, в організмі все тісно пов’язано) лікарські рослини валеріана, пустирник (кропива собача) та глід, що містяться у дієтичній добавці ВІТАСЕД. Цей натуральний заспокійливий засіб м’яко знижує збудливість центральної нервової системи, напруження, розумову втому, нормалізує фази сну, полегшує засинання.
 • Навчитися змінювати поведінку та реакцію на негативні події. Багато методик та прийомів можна знайти на просторах Інтернету, у книгах, лекціях різних коучів або звернутися за допомогою до психолога. Вміння розбиратися у собі збереже купу нервів, а отже, – дорогоцінне здоров’я.

 

І чи ненайголовніше: шукати і творити позитив. Обійми, зустріч з друзями, душевна розмова з близькою людиною, піклування про тварину, смакування улюбленими стравами,