Блекаути та сон
Війна повністю змінила життя нашої країни. Плани ворога залишити українців у темряві та холоді не здійснилися. Ми пристосувалися до всього: ракетних обстрілів, повітряних тривог, перебоїв з комунальними благами, але…
Але зима зі своїм коротким світловим днем і тривала відсутність електроенергії ввечері все-таки вплинули – змінився звичний спосіб життя, порушилися графіки сну та внутрішні біоритми. Тож виникла проблема: уникнути зайвого стресу та ще й висипатися.
Для початку треба зрозуміти, що на біологічний годинник людини (тобто бажання поспати або бути активним) впливає денне світло. Працює це так: коли настають сутінки, очі посилають сигнал мозку, що навколо темніє, отже, настає закінчення доби. Тут мозок починає виробляти гормон мелатонін, завдяки якому організм готується до відпочинку і людині хочеться спати. У нинішніх реаліях цей процес грубо порушений: після короткого світлового дня і відсутності нормального освітлення ввечері мозок вважає, що час готуватися до сну. Аж раптом з’являється на декілька годин світло і розпочинається бурхлива діяльність. Бажання поспати геть зникає і при чому надовго. Після таких гойдалок зі світлом вчасно заснути не вдається.
Нестабільні графіки вимикання електроенергії негативно позначаються на здоров’ї. З часом це може призвести до таких проблем:
- перепадів настрою,
- зміни апетиту (зник або навпаки хочеться багато їсти),
- загострення хронічних хвороб,
- безсоння,
- підвищення тиску,
- зайвої ваги,
- розвитку серцево-судинних хвороб,
- відчуття втоми і розбитості,
- загальмованості розумової діяльності та зниження концентрації.
Читайте ще: Чи варто займатися зміцненням імунітету
У подібному ритмі сон стає тривожним та чутливим, подовжується час засинання, з’являються пробудження серед ночі або завчасно до будильнику. Поступово формується безсоння. Якщо з таким станом нічого не робити, то це може закінчиться сумно.
Як адаптувати сон до вимкнень електроенергії?
Дехто намагається спати перервами по декілька годин, як з’являється можливість. Але, по-перше, не всім таке вдається, а по-друге, це не природно і порушує сотні процесів в організмі. Адже важлива не кількість годин сну на добу, а циклічність. Нагадаємо, що сон проходить через 90-хвилинні цикли, які складаються з повільного і швидкого сну. Для повноцінного відпочинку потрібно 5–6 безперервних циклів (це 6–9 годин).
Тому варто обрати таку тактику:
- Якщо вночі через появу світла довелося працювати або займатися домашніми справами, варто зранку поспати довше. Або полежати вдень, але не більше 30–45 хвилин (якщо більше – будуть проблеми із засинанням ввечері).
- Дотримуватися гігієни світла. У денні години (тобто неспання) бути активним і під світлом. Вдень виходити на вулицю. Максимально знаходитися під яскравим штучним освітленням: вдома, на роботі, у кав’ярні чи торговельному центрі. Ввечері вмикати наявне світло: ліхтарі, ялинкові гірлянди, LED-світильники, свічки тощо. Але ближче до відбою – зменшити яскравість.
Читайте ще: Як зменшити негативний вплив антибіотика на організм
- Пропити курс заспокійливих. Однак це не має бути мелатонін (цей гормон вживають тільки за потреби і за призначенням лікаря) та не снодійні – проблему здорового сну, психологічного тиску і тривожність вони не вирішують. Натомість добре з цими завданнями справляються дієтичні або фітодобавки на основі валеріани, собачої кропиви, лаванди, меліси тощо. Можна використати для налагодження сну дієтичну добавку ВІТАСЕД. Завдяки рослинним компонентам (валеріана, кропива собача і глід), вона має м’яку заспокійливу дію, без снодійного ефекту. Прийом 2–3 капсул на добу знижує збудження нервової системи, що сприяє фізіологічному сну, водночас зменшується кількість часу, потрібного на засинання, поліпшується якість сну. ВІТАСЕД приймають курсом, адже корисні речовини накопичуються в організмі поступово. Ще одна перевага – дієтична добавка не викликає звикання.
- Гуляти на свіжому повітрі навіть за похмурої погоди. Це допоможе отримати порцію світла, поліпшить настрій і самопочуття, а також спалить зайві калорії.
- Не вживати кофеїн після 15:00, а останній прийом їжі має бути за три години до сну.
Дотримання цих рекомендацій дозволить налагодити режим сну, не зважаючи на жодні блекаути.