Час здавати планові аналізи: як якісно моніторити стан свого здоров’я
Дбати про власне здоров’я – таке переконання було актуальним завжди. Завдяки розвитку сучасних технологій, цей процес вийшов на новий рівень
Відстеження показників здоров’я та змін стану самопочуття, нагадування про прийом ліків, отримання онлайн-консультацій стали набагато доступнішими за допомогою телемедицини. Але забувається головне...
Більшість із нас звикли йти до лікаря, коли щось турбує чи болить. Тобто коли вже настав час лікуватися. Натомість такий важливий момент, як профілактика, пропускається. А даремно, адже регулярні медичні огляди дозволять виявляти хвороби на ранніх етапах і навіть запобігати їм. Насправді це заощаджує час, здоров’я, гроші, а головне – подовжує життя.
Оскільки найкращим засобом лікування буде профілактика, то бажано щороку проводити огляд стану свого здоров’я. Перевірятися можна двома способами:
а) попросити свого сімейного лікаря скласти перелік аналізів та оглядів з урахуванням анамнезу, наявних хвороб, способу життя, спадковості тощо;
б) самостійно керуватися прийнятими в Україні протоколами.
Читайте також: На що здатен штучний інтелект у медицині
Як моніторити стан свого здоров’я?
Швидко і якісно перевірити стан свого здоров’я можна за допомогою аналізів. Приватні лабораторії пропонують готові пакети таких послуг. З одного боку зручно, але поспішати з ними не варто: вони «грішать» тим, що наповнюють ті пакети зайвими і непотрібними дослідженнями. Правильним кроком буде звернутися до свого сімейного лікаря, який складе індивідуальний перелік, випише направлення, а потім проаналізує результати. Отже, аналізи – це звіт і грамотний підхід якісного моніторингу стану свого здоров’я.
Які планові аналізи треба здавати?
Загалом є перелік обов’язкових профілактичних щорічних досліджень, до якого входять аналізи крові та сечі. До речі, кров – це чудовий показник загального стану організму.
Для жінок обов’язковими будуть такі аналізи:
- Загальний аналіз сечі
- Загальний аналіз крові + глюкоза + гормон ТТГ + кальцій + ВІЛ + гепатит С і В + ТГ (після 40 років)
- Рівень холестерину (після 45 років)
- Пап-тест (на рак шийки матки)
- Скринінг на остеопороз (після 50 років)
Для чоловіків обов’язковими будуть такі аналізи:
- Загальний аналіз сечі
- Загальний аналіз крові + анемія + глюкоза + кальцій + ВІЛ + гепатит С і В + гормон ТТГ
- Рівень холестерину (після 35 років)
- Скринінг на остеопороз (після 70 років)
Читайте також: Як людині, котра підхопила вірус, не нашкодити іншим
Для дітей щорічні аналізи крові та сечі не є обов’язковими, тому проводяться за показанням. Це зумовлено тим, що у дорослих є високий ризик розвитку хронічних хвороб.
Про що розкажуть планові аналізи:
- загальний аналіз крові – покаже наявність запальних процесів, анемії, стан імунітету, схильність до певних хвороб;
- глюкоза – допоможе вчасно виявити діабет на ранніх стадіях;
- ТТГ (тиреотропний гормон) – маркер щитовидної залози;
- аналізи ВІЛ, гепатит В і С – варто перевіряти всім, а не лише особам із групи ризику, адже сьогодні майже кожен відвідує тату-салони, салони краси, стоматологів тощо;
- холестерин – може показати наявність жовчних каменів, порушення обміну речовин, стан судин;
- ТГ (ліпіди з тригліцеридами) – моніторинг серцево-судинних захворювань;
- аналіз сечі покаже збої в роботі нирок та сечостатевої системи.
Як бачимо, більшість цих захворювань розвивається безсимптомно, тому такі профілактичні перевірки справді необхідні.
Регулярний моніторинг вдома
Не чекаючи часу «Х», можна періодично контролювати перебіг фізіологічних функцій свого організму вдома за допомогою простих інструментів. Наприклад:
- вимірювати тиск,
- слідкувати за рівнем цукру в крові,
- вимірювати рівень кисню в крові за допомогою оксиметра,
- перевіряти вагу.
Відслідковувати стан свого здоров’я можна будь-де і будь-коли і бажано за наявності гаджета та моніторингової платформи – програми, яка слугує водночас медкартою, куди вносяться всі фізіологічні дані (вік, хронічні проблеми, аналізи, хвороби, показники тощо), консультативним центром і місцем взаємодії лікаря з пацієнтом. Завдяки моніторинговій платформі, спостереження за показниками організму, наявність під рукою історії хвороби і швидкі консультації збережуть нерви, здоров’я, час та гаманець.