facebook_pixel_id

Грип у підлітків: особливості, діагностика, лікування

Грип – досить поширена хвороба в осінньо-зимовий період серед людей будь-якого віку. Особливо прикро, коли хворіють діти. Для більшості з них хвороба не становить особливої небезпеки, однак треба бути пильними, коли це стосується дітей до 5 років і тих, хто має супутні хронічні захворювання та пригнічений імунітет

20.12.2023 13:05
Поділитись:

Більшість підлітків дещо знають про віруси та як берегтися від них, «завдяки» пандемії коронавірусу. Вони начебто й навчилися мити руки, чхати і кашляти у згин ліктя (або паперові серветки) та триматися подалі від людей з ознаками хвороби. Але ці заходи не завжди спрацьовують, дитина хворіє. І перед батьками постає питання: лікувати підлітка як дитину чи як дорослу людину?

 

Симптоми грипу у підлітків

 

Насправді симптоми грипу у підлітків дуже схожі на симптоми, які вражають дорослих. Найчастіше це:

 • висока температура;
 • озноб;
 • сильний сухий кашель;
 • біль у горлі;
 • головний біль і ломота у тілі.

За своєчасного і правильного лікування, для більшості підлітків хвороба минає без наслідків, але інколи трапляються ускладнення та летальні випадки серед тих, хто перебуває у групі ризику. Грип небезпечний для підлітків, які мають астму, діабет, онкологічні та неврологічні захворювання, хвороби серця тощо.

Читати ще: Сезон грипу: що чекає на Україну взимку

 

Ефективні методи діагностики

 

Визначити, чи хвора дитина на грип важливо для того, щоб виключити інші недуги, наприклад, ангіну або гостру форму синуситу. Це також важливо, коли підліток проживає або контактує з близькими, вразливими до інфікування (молодші брати чи сестри, бабусі з дідусями). Діагностувати грип можна такими способами:

 

 • Самодіагностика. На відміну від споріднених респіраторних інфекцій, грип розпочинається різко і раптово, буквально валить з ніг. Якщо не всі симптоми можуть з’явитися одразу, то «ефект неочікуваності» – це візитівка грипу. Тобто ще вчора дитина була активна, весела і добре себе почувала, а сьогодні вона вже слабка й хвора.
 • Зробити тест на грип. Тести можна придбати в аптеці або здати аналіз в лабораторії. Тестування варто швидко зробити тим, хто перебуває у групі ризику, щоб упевнитися, що це грип, та отримати адекватне лікування. Своєчасність допомагає уникнути ускладнень, адже препарати, якими лікують грип, ефективні в перші 48–72 години.
 • Звернутися до лікаря. Лікар може діагностувати грип як з огляду на стан хворої дитини, так і підкріпивши підозри тестуванням. Плюс лікарської діагностики у тому, що спеціаліст одразу оцінить стан і надасть потрібні рекомендації.

 

Лікування грипу в підлітків

 

Допомогти дитині почуватися краще можна завдяки дієвому алгоритму. Його принцип схожий на той, що використовується у боротьбі з застудами та ГРВІ, але є певні нюанси. Отже, грип у підлітка лікують зазвичай вдома і для цього знадобиться:

 

 1. Спокій. Нехай дитина відпочиває стільки, скільки треба.
 2. Зволоження. Повітря у кімнаті, де знаходиться хвора дитина, не має бути сухим. Вологість добре контролює прилад для зволоження повітря, часте вологе прибирання або встановлення кількох ємностей з водою. Гідратація – давати якомога більше пити. В ідеалі це має бути проста вода або той напій, який хоче хворий (чай, сік, компот, морс, узвар). Це і зволожить горло, і зніме больові відчуття, і розблокує ніс (якщо буде теплий напій), і допоможе збити високу температуру.
 3. Блокування розмноження вірусів. За перших ознак грипу розпочати прийом дитячого противірусного засобу. Лікар може порекомендувати дитячий сироп «Флавовір» – противірусний засіб прямої дії. Завдяки флавоноїдам у складі, відбувається пригнічення реплікації (розмноження) ДНК- та РНК-вірусів в організмі. Їх кількість не збільшується, а імунній системі легше з ними боротися. Сироп не має вікових обмежень і дозволений з народження – різниться тільки конкретним дозуванням для певного віку. Тобто він однаково безпечний і водночас дієвий як для немовлят, так і для підлітків.
 4. Приборкання симптомів. З гарячкою вище +38,5 °С та болем борються за допомогою ліків на основі ібупрофену – варто також обирати ті, що орієнтовані на дитячу аудиторію. Важливо: аспірином збивати температуру та усувати біль дітям до 18 років категорично заборонено (можливі тяжкі побічні ефекти). Закладений ніс зволожують і промивають сольовим розчином. Всі інші дії – за призначенням лікаря.
 5. Огляд лікарем. Лікар може оцінити загальний стан та додати потрібні препарати, наприклад, від кашлю. Обов’язкового огляду потребують підлітки з категорії ризику, оскільки для них грип загрожує такими ускладненнями, як вушні інфекції, приступи астми, пневмонія, стрибки цукру в крові, набряки внутрішніх органів. У випадку погіршення стану дитину госпіталізують або сімейний лікар може виписати рецептурні ліки, які застосовують для лікування грипу. Варто пам’ятати, що більшість підлітків хворих на грип одужує без них.

 Читати ще: Чи можна підхопити вірус через протяги у приміщенні

 

Як вберегти підлітка від грипу?

 

 • Аби запобігти хворобі, потрібно щорічно робити щеплення від грипу. Це найкращий спосіб захистити дитячий організм від ускладнень і недуги. Вакцина не викликає захворювання, а спонукає імунну систему підготуватися до зустрічі зі «справжнім» збудником.
 • Дієвим засобом неспецифічної профілактики від грипу є прийом противірусних препаратів. На відміну від щеплення, їхня дія націлена не на імунітет, а на патоген, який потрапляє всередину організму. Обираючи такий препарат, варто уважно прочитати інструкцію, впевнитися, що засіб дійсно призначений для дітей, у ньому вказані лікувальні та профілактичні дози, а у складі містяться безпечні рослинні компоненти.
 • Максимальне дотримання правил профілактики (часто мити руки, чхати у згин ліктя, тримати дистанцію, уникати відвідування місць масового скупчення людей, а за перших ознак захворювання – залишатися вдома).