facebook_pixel_id

Ковід і постковід: чи вдасться людству назавжди з ними розпрощатися?

Чому постковід може бути страшнішим від самого ковіду, та як допомогти організму швидко з ним впоратися

01.12.2022 10:48
Поділитись:

Чому постковід може бути страшнішим від самого ковіду, та як допомогти організму швидко з ним впоратися

«Півроку, ну рік максимум…», – прогнозували на першому році пандемії лікарі тим, хто перехворів ковідом і продовжував почувати себе нездоровим.  Обіцяли, що невдовзі відлуння COVID-19 минуть.

«Ну може трохи більше року… Це вперше така пандемія, дослідження тривають, – говорили медики далі, – що ж ви хочете, ускладнюючі фактори наклалися – війна, постійні стреси…».

Але минає час, однак відлуння коронавірусу все не полишають вас? З великою ймовірністю ви можете потерпати від того, що медики офіційно назвали «лонгковідом», або «постковідним синдромом».

 

Який відсоток людей може страждати від COVID-19 роками?

 

Про критичну серйозність постковідного синдрому та його масовість свідчить хоча б той факт, що лише за кілька місяців після оголошення ВООЗ спалаху COVID-19 пандемією (11 березня 2020 року) до класифікації всіх хвороб вже було внесено – постковідний синдром (влітку 2020 року). Випадки, коли симптоми коронавірусу «не відпускають» навіть через рік після одужання, трапляються. Згідно з офіційною статистикою, у 2,5% тих, хто навіть у легкій формі перехворів на ковід, ще рік (і довше) потому зберігаються істотні розлади здоров’я. Неофіційно ж їх може бути в десятки разів більше – тих, хто перехворів вдома, та й відчувши значні ускладнення, вирішив не звертатися до медичних закладів.

Читати ще: Як похмілля впливає на нас і наш мозок

Нагадаємо, за даними ВООЗ, від COVID-19 у світі померло 6,58 млн людей, нині (саме в цей момент) хворих на COVID-19 у світі – понад 15 мільйонів. Але науковці радять до цих цифр ставитися з обережністю – реальні дані можуть відрізнятися в рази.

 

Що спричинює постковідний синдром?

 

Одностайності у відповіді на це питання немає ані серед практикуючих медиків, ані серед науковців. Існують різні теорії, які пояснюють, що саме зумовлює тривалий розлад здоров’я.

Перелічимо основні з них:

- Психологічна. Випадки самогубств серед хворих на ковід й досі досліджуються медиками щодо впливу коронавірусу на психіку та центральну нервову систему. Прибічники цієї теорії виникнення лонгковіду винуватять водночас і біохімічні процеси внаслідок дії вірусу SARS-CoV-2 на організм людини, але не відкидають і такі зовнішні фактори, як спричинені пандемією масову паніку, ізоляцію. А стреси (давно відомо) впливають на стан здоров’я, і в довготривалому перебігу послаблюють імунітет людини.

- Клітинна. Вивчення вірусу SARS-CoV-2 ще триває, але його вплив на клітинному рівні є незаперечним. Працює це так: вірус потрапляє в клітини і вони активують хронічні патології, виявляють хвороби, які «дрімали» (спадкові, хронічні не в гострій фазі тощо). Інший вплив на клітинному рівні може бути імунним – коли вірус, «обдуривши» організм, змушує імунну систему атакувати власні ж клітини.

- Порушення у кровоносній системі. В легенях, в серці, в мозку, часто в кінцівках кров може ставати густішою, що ускладнює її циркуляцію і може спричинювати кисневий голод певних органів або й цілих систем організму.

Якою б не була причина постковідного синдрому, він може серйозно вплинути на якість життя та на тривалий час вибити вас із колії – саме після COVID-19 втратили роботу 23 млн жителів США, а 4,5 млн із них (2,4% з усіх працівників США) залишили ринок праці назавжди.

Водночас було неважливо – чи важко вони перенесли сам вірус SARS-CoV-2 (потерпали від двобічної пневмонії або лежали під апаратом ШВЛ), чи  ледве відчули його (хворіли безсимптомно). Постковідний синдром із приблизно однаковою частотою спостерігався як у першому, так і в другому випадку. 

То як же розпізнати – чи потерпаєте ви від постковідного синдрому?

 

Які симптоми можуть «натякати», що у вас, ймовірно, є постковідний синдром?

        

Поняття «постковід» об’єднує настільки різні патології, що, зрештою, здається, ніби ледве не єдина його однозначна передумова – це раніше перенесений COVID-19. Пояснюється це тим, що вірус SARS-CoV-2 як загострює перебіг вже наявних хронічних хвороб, так і активує раніше відсутні в людини, але такі, до яких вона має схильність (наприклад, спадкові). 

Розпізнати постковідний синдром можна лише за сукупністю більшості ознак:

- загальна слабкість – найпоширеніший симптом, який спостерігався у людей місяцями. Зниження працездатності та витривалості до фізичних навантажень;

- стрибки тиску і задишки при найменших навантаженнях, стійке відчуття задухи;

- порушення в роботі серця;

- періодичні болі голови, у м’язах, в області грудини;

- порушення метаболізму (частим наслідком є поява цукрового діабету);

- психологічні та психічні розлади. Нерідко спостерігаються розлади сну, перепади настрою, депресивні стани, панічні атаки (найчастіше це буває у тих, хто важко переніс COVID-19 або був врятований за допомогою ШВЛ).

Читати ще: Зневоднення організму: як розпізнати і позбутися

У всіх подібних випадках ігнорувати шкоду організму аж ніяк не можна. Навіть якщо у вас спостерігається лише одна із перелічених проблем зі здоров’ям, постковід може швидко її помножити. Запобігти такому небажаному ефекту доміно можна лише вчасно відреагувавши на загрози, діагностувавши їх та розпочавши реабілітацію, аби допомогти організму подолати постковід із найменшими втратами.

 

Як подолати постковідний синдром

 

COVID-19 виснажує окремі органи та увесь організм. Чим триваліший вплив самого вірусу на організм – тим довшим і складнішим буде відновлення після нього. Швидше ніж інші подібні інфекційні агенти він «захоплює» дихальну систему та значно знижує рівень кисню в крові, що призводить до порушення дихання в органах та тканинах.

Варто пам’ятати, що під час значно ослаблюється імунітет. Для нових інфекцій людина стає легкою здобиччю.

Іншим стає сприйняття – через дію вірусу на центральну нервову систему погіршуються когнітивні властивості, пам’ять, швидко втрачається концентрація уваги.

Організм людини має здатність до самовідновлення.

Але потрібен час, потрібні зусилля, потрібна допомога.

У чому ж полягає реабілітація?

Все просто – тут застосовується те, що лікарі називають симптоматичним лікуванням. А саме:

- зміцнення імунітету,

- укріплення ЦНС,

- усунення подальших навантажень на серце та ЦНС.

 

Нормалізувати імунну систему, що виснажена COVID-19,  та нівелювати негативний вплив хвороби на серцево-судинну і нервову системи може допомогти засіб ВІТАРГІН. Діючі речовини у його складі – аргінін та бетаїн – покращують живлення тканин та сприяють надходженню до них кисню. Окремі органи швидше відновлюються завдяки гепато-, кардіо- та нейропротекторним властивостям ВІТАРГІНу. Також ВІТАРГІН поліпшує працездатність, нормалізує кровопостачання серцевого м’яза та зменшує ризик тромбозів.

Важливим у реабілітації є спокійний загальний психоемоційний фон. І, звісно, за нинішніх обставин, тут без сторонньої допомоги – важко. Знизити рівень напруги, дратівливості, налагодити здоровий і глибокий сон допоможе заспокійливий засіб ВІТАСЕД. Він містить основні лікарські рослини, що з давніх-давен вживали для заспокоєння нервів, налагодження сну та природного відновлення організму. Це валеріана, пустирник (кропива собача) та глід. Вживати ВІТАСЕД краще з певною періодичністю, адже стреси негативно впливають на весь організм: підривають нервову, серцево-судинну системи, знижують здатність опиратися інфекціям.

І не треба забувати, що в розпалі – сезон ГРВІ. Виснажений тривалим COVID-19 організм може стати легкою здобиччю для найпростіших з них. Якщо ви надто ослабли у попередній боротьбі, то всерйоз та надовго вас «збити з ніг» дуже легко. Щоб цього не трапилося – варто заздалегідь подбати про укріплення імунітету. Все необхідне для організму містять, зокрема, капсули ІМУНОФЛАЗІД ПРО. Дати сезонним інфекціям потужну імунну відповідь допоможуть природні флавоноїди, що входять до їх складу.

Купити постковідний пакет засобів зі знижкою можна в офіційному магазині виробника за посиланням https://apteco.com.ua/postkovidnyy_paket

Дбайте про здоров’я і не давайте хворобам жодного шансу!