Загальний аналіз крові
Аналіз крові, який найчастіше призначає сімейний лікар або педіатр, є відображенням стану здоров’я. Зокрема, деякі показники вказують на розвиток запального процесу.
Лейкоцити
Наприклад, лейкоцити демонструють стан імунної системи: відхилення від норми свідчить про патологічний процес. Збільшення рівня лейкоцитів може вказувати на вірусну патологію. Це також свідчить про нормальну відповідь імунної системи. Адже запалення запускає каскад цитокінів, що призводить і до підвищення рівня лейкоцитів.
Лімфоцити
Ще один показник – рівень лімфоцитів. Це одні із основних клітин імунної системи, що виробляють антитіла проти вірусів. Тому під час вірусної інфекції рівень лімфоцитів, як правило, підвищений.
ШОЕ
Лікар звертає увагу і на такий показник, як швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ). Запальний процес впливає на те, що кров’яні тільця утворюють згустки і питома вага еритроцитів перевищує вагу плазми. Збільшення ШОЕ вказує на гостру та хронічну інфекцію, хоча причини пришвидшеного осідання еритроцитів можуть бути дуже різними.
Висновки щодо вірусної інфекції на основі показників загального аналізу крові може зробити лише лікар. Адже підвищення таких показників є маркерами й інших хвороб.
Експрес-тести на віруси
Імунохроматографічні тести для виявлення вірусів сьогодні використовуються часто, хоча й для виявлення обмеженої кількості вірусів. Наприклад, розроблено імунохроматографічні тести для виявлення антигенів коронавірусу (SARS-CoV-2). Різні види тестів дозволяють не лише діагностувати захворювання на ранніх стадіях, а й з’ясувати, чи з’явились антитіла до коронавірусу. Наприклад, антитіла IgG виявляються через два тижні після появи симптомів або вакцинації. Їх визначення дає можливість оцінити імунітет до вірусу.
Читати ще: Стрес та ізоляція: наслідки локдауну для дітей
Крім того, для виявлення коронавірусу або різних штамів грипу в домашніх умовах можна використовувати імунохроматографічні тести для виявлення антигенів коронавірусу COVID-19 і вірусів грипу А та В. Для цих тестів використовують змиви з носу, тому їх легко зробити у домашніх умовах. Вони будуть особливо корисні для людей, які контактували з інфікованими хворими, хоча для остаточного висновку потрібна консультація лікаря.
Діагностика вірусних інфекцій іншими методами
ПЛР-діагностика
Для виявлення антитіл у сироватці крові проводять серологічні дослідження. Щоправда, на відміну від ПЛР-діагностики (методу полімеразної ланцюгової реакції), антитіла виявляють уже після зникнення симптомів вірусної інфекції.
Читайте також: Інкубаційний період COVID-19 істотно зменшився
Сама ж ПЛР-діагностика стала відомою також завдяки Covid-19. Хоча сам по собі метод використовується для виявлення багатьох збудників, а матеріалом може слугувати кров, сеча, волосся або шкіра. Щодо вірусів якраз існують певні труднощі, адже метод ПЛР полягає у вибірковому і багаторазовому копіюванні фрагмента ДНК. Хоча Covid-19 (як і деякі інші віруси) має тільки РНК. Тому очищену пробу спочатку транскрибують у ДНК.
Імуноферментний аналіз
Імуноферментний аналіз – ще один лабораторний імунологічний метод для визначення макромолекул або вірусів, в основі якого – реакція антиген-антитіло. При цьому аналізі можна виявити кількість антитіл у сироватці крові. Його часто призначають для знаходження вірусів Епштейна-Барра, гепатиту та герпесу.
Читати ще: Факти про грип, які ви повинні знати
Отже, існують аналізи, що можуть показати наявність запального процесу або антитіл уже після того, як людина перехворіла на вірусну інфекцію. Проте виявити, який саме вірус потрапив в організм на початку захворювання досить складно.
Понад 200 ДНК- та РНК-вірусів здатні викликати гострі респіраторні інфекції. Незалежно від того, який збудник потрапив у організм, надзвичайно важливо звертатися до лікаря, який призначить противірусне лікування. Так забезпечується підтримка імунної системи, ймовірність перебігу хвороби у легшій формі із низькою вірогідністю ускладнень.