facebook_pixel_id

Віруси: шкода чи користь?

Однозначної відповіді на це запитання немає. Оскільки з одного боку, віруси є причиною хвороб і смертельних епідемій, а з іншого – вони важлива складова екосистеми планети

14.02.2023 13:47
Поділитись:

На думку багатьох вчених, віруси вважаються чи не найдавнішими мешканцями на Землі. Коли і за яких умов вони виникли – точно невідомо, існує лише декілька припущень. Так само невідомі їхня точна кількість і різновиди. За деякими даними, на сьогодні вивчено менш як 1% від усіх вірусів, й більшість із них такі, що шкодять людині. Вірусологія більш-менш молода наука: про існування вірусів дізналися наприкінці ХІХ століття. А вже у другій половині ХХ ст. було відкрито понад 200 вірусів, серед яких вірус гепатиту В, ретровіруси, ВІЛ та багато інших.

 

Трохи з життя вірусів

 

Віруси вважаються відносно живими істотами. Вони здатні до розмноження, мутацій (привіт від вірусу грипу!), виживання у складних умовах. До речі, розмноження відбувається не шляхом поділу, бо вірус не має клітинної будови, а за допомогою створення своїх копій в чужій клітині – хазяїна. Цей процес називається реплікація. Віруси мають ДНК та РНК. Різняться за формою і розміром (20-300 нм, що менше від бактерій). Головна мета будь-якого вірусу – потрапити до клітини, яку він пізніше знищує своєю діяльністю: він множиться і виходить з неї. Рідко, коли вірус може «жити» в клітині, не проявляючи ніякої активності протягом тривалого часу. Наприклад, так робить вірус герпесу. Таким чином з’являються хронічні інфекції.

 

Поширюються віруси багатьма шляхами: повітряно-крапельним (застуда), через контакт (ротавірус), статевим шляхом (ВІЛ), під час переливання крові (гепатит, СНІД), а також комахами (лихоманка денге).

 

Читайте також: Не школою і дитсадком єдиними: де діти можуть «підчепити» віруси

 

Діапазон впливу вірусів різноманітний. Наприклад, вірус віспи небезпечний тільки для людей, а сказу – для всіх ссавців. Віруси рослин не шкідливі для тварин, а більшість вірусів тварин – для людей.

 

Більшість вірусів абсолютно не шкідливі для людини

 

З одного боку – це так. А з іншого, згадуючи хвороби, які вони спричиняють, одразу так не подумаєш – застуда, гепатит, коронавірусні інфекції, віспа, лихоманка Ебола, СНІД, герпес і навіть рак. Але віруси важливі для життєдіяльності всіх живих істот: комах, рослин, грибів і тварин. Наприклад, є віруси, які заражають бактерії. Це допомагає регулювати популяцію останніх в океані. Якщо баланс певних бактерій різко зміниться, то це спричинить катастрофу, адже половина кисню продукується завдяки роботі мікробів в океані. До слова, у чайній ложці морської води міститься близько 1 млн вірусів. Чим глибше і далі від берега, тим менша концентрація вірусів у воді (оскільки зменшується кількість інших організмів, тобто потенційних хазяїв).

 

Так само завдяки вірусам у природі є різноманіття популяцій птахів, комах або тварин – коли певний вид починає занадто домінувати, віруси стримують цей процес. Крім того, віруси допомагають коровам перетравлювати траву, перетворюючи целюлозу в молоко.

 

Вчені вже довели, що деякі віруси допомагають людям позбавитися інших збудників. Так, GB-вірус С (родич лихоманки денге та вірусу Західного Нілу) сповільнює розвиток СНІДу у людей, хворих на ВІЛ. А також знижує ймовірність смерті серед заражених Еболою. Досліди на мишах показали, що герпес робить гризунів менш сприйнятливими до бубонної чуми і лістеріозу.

 

Сьогодні віруси дуже активно вивчаються і використовуються вченими у молекулярній та клітинній біології, генетиці, нанотехнологіях тощо.

 

Віруси на варті здоров’я

 

Віруси можна використовувати для боротьби з бактеріальними інфекціями. Їхня перевага перед антибіотиками у тому, що вони не знищують всю мікробіоту організму. Плюс немає такого ефекту, як стійкість перед антибіотиками.

 

Читайте також: Як полегшити засинання

 

До того ж віруси є корисними провокаторами, завдяки яким організм після знайомства з ними здатен виробляти захист, так званий специфічний імунітет. Він може утворитися після хвороби (або завдяки вакцині). Але є хвороби, проти яких нічого не діє. Наприклад, дитячі недуги типу ГРВІ чи застуд. У медицині проти збудників і цих недуг ще нічого кращого не придумали, як спокій, рясне пиття, прохолодне і чисте повітря, а також прийом двох типів препаратів:

 

  1. Ті, що борються з типовими симптомами (температура, кашель, нежить, біль);
  2. Ті, що впливають безпосередньо на віруси. Одним із таких є популярний дитячий сироп «Флавовір». Багато мам обирають його тому, що можна давати дітям з народження; містить лише рослинні компоненти; м’яко й ефективно діє в дитячому організмі, пригнічуючи розмноження вірусу у клітинах, зменшуючи вірусне навантаження та інтоксикацію. Таким чином сироп допомагає роботі імунної системи.

 

За допомогою вірусів розробляють ефективні вакцини. Так, вакцину проти поліомієліту вдалося винайти завдяки тому, що у 1949 році вчені виростили поліовірус на культурі клітини людини (раніше цей вірус вирощували на тканинах яєць і тварин).

Читайте також: Профілактика респіраторних захворювань у зимовий період

 

Як борються з вірусами?

 

Часом віруси викликають спалахи захворювань, епідемії та пандемії. Яскравий приклад – це завезення віспи зі Старого Світу до Америки, що призвело до загибелі майже усього місцевого населення. Або іспанський грип 1918 року, який забрав життя 40-50 млн людей. Сьогодні масштаби людських жертв не такі великі, але вражаючі.  Аби зупинити поширення інфекції вченим потрібно як мінімум знати джерело хвороби та винуватця – вид вірусу. А ще використати:

 

  • Насамперед вакцини. Це найефективніший спосіб. Завдяки щепленням людство (майже) забуло про свинку, кір, краснуху, поліомієліт, віспу тощо. Зараз існує три десятка вакцин, які запобігають вірусним інфекціям серед людей. Також багато вакцин використовується для тварин.

 

  • Противірусні препарати. Їхня функція – зупинити життєдіяльність вірусу і контролювати його розмноження. Існує багато класів цих препаратів. Серед них є ті, що борються зі збудниками ГРВІ та грипу, герпесом, ВІЛ тощо.

 

  • Якщо інші методи з певних причин недоступні, в хід йдуть карантин і дезінфекція. Тут використовують різну тактику. Достатньо пригадати нещодавню пандемію COVID-19 або ж спалах ящуру у Великобританії (2007-2008 рр.), коли довелося вбити тисячі корів.

 

Отже, підсумовуючи можна стверджувати, що віруси людству ані вороги, ані друзі. Без них життя не буде на планеті, але з ними і гине багато. Варто пристосуватися жити з вірусами і якомога більше дізнатися про них. Бо знання – це головна зброя!