Що під час ГРВІ у дитини має насторожити батьків, та яке лікування допоможе?
ГРВІ – дуже поширене захворювання, яке може виникнути в будь-яку пору року
3а статистикою, найчастіше вірусні інфекції підхоплюють маленькі діти,. Іноді захворювання може протікати безсимптомно або досить легко, але трапляються випадки, коли воно ускладнюється, затягується та підкріплюється бактеріальною інфекцією. В результаті у дитини може виникнути синусит, отит, бронхіт, пневмонія. Важка вірусна інфекція також може впливати на роботу серця, викликати запалення м’язів та навіть головного і спинного мозку. Гострий респіраторний дистрес-синдром – дуже важке ускладнення ГРВІ, яке характеризується ураженням легень і може навіть призвести до смерті. Серед вірусних інфекцій найчастішими є грип, парагрип, аденовірусна, риновірусна, респіраторно-синцитіальна інфекція.
ГРВІ: симптоми та особливості
Слабкість, млявість, сонливість, вередливість можуть бути першими ознаками захворювання на ГРВІ. Під час такого стану дитина може відмовлятися від їжі та прогулянок, не цікавитись улюбленими іграми та забавками. Паралельно з цим може підвищитися температура тіла, виникнути нежить, біль у горлі та кашель, головний біль.
Основні симптоми ГРВІ:
– нежить, закладеність носа;
– кашель, біль у горлі;
– підвищення температури тіла, озноб;
– головний біль;
– ломота в тілі, слабкість.
Водночас під час захворювання на грип температура зазвичай підвищується стрімко і сягає високих відміток, а інші симптоми проявляються згодом. Грип зазвичай супроводжується сильною ломотою, нерідко – головним болем в лобній ділянці, іноді – блюванням.
Читати ще: Сезонна алергія та застуда: як не переплутати
Швидке реагування – запорука одужання: як боротися із захворюванням?
Якщо правильно реагувати на прояви ГРВІ, вони можуть відступити швидко та легко. 3азвичай застуда минає через 5–7 днів, іноді для повного одужання може знадобитися близько двох тижнів.
Ось декілька способів, які можуть допомогти зменшити симптоми ГРВІ та прискорити одужання малюка:
- Противірусні – при перших проявах застуди
Препарати з прямою противірусною дією впливають безпосередньо на вірус, блокують його розмноження. Починати застосування противірусних засобів потрібно якнайшвидше. Чим довше зволікати з прийомом препарату, тим більше ризик тяжкого перебігу та виникнення ускладнень. Важливо обрати для дитини натуральний, безпечний і водночас дієвий засіб. Наприклад, сироп Флавовір це засіб з прямою противірусною дією, який лікарі призначають малюкам з народження.
2. Багато води та інших напоїв
Під час вірусної інфекції дуже важливо вживати достатню кількість рідини, щоб зменшити токсичний вплив та запобігти дегідратації. Вода, чай, сік та інші напої можуть допомогти зберегти гідробаланс в організмі дитини та зменшити симптоми інтоксикації.
- Вживання продуктів, що містять вітаміни та антиоксиданти
Легке харчування, багате на вітаміни та антиоксиданти, може допомогти підтримати імунну систему та зменшити симптоми застуди. Проте, перевантажувати організм їжею під час хвороби не варто.
Читати ще: Як оздоровитися і не захворіти, або Особливості літнього відпочинку, про які необхідно пам'ятати
- Відпочинок та здоровий сон
Під час захворювання обов’язково потрібно дати організму достатньо часу для відновлення. Якщо дитина почувається недобре – відмініть прогулянки, але не забувайте про провітрювання та зволоження приміщення.
- Симптоматичне лікування
Щоб полегшити стан дитини при нежиті потрібно промивати ніс сольовими розчинами, при болях у горлі – усувати його, використовуючи полоскання, льодяники, спреї. Варто регулярно вимірювати температуру тіла дитини та вживати заходів для її зниження – при температурі вище 38,5 °С показані жарознижувальні препарати.
- Ні – садочку і школі
Дитина з ГРВІ як мінімум 5–7 днів повинна побути вдома. По-перше, щоб не спровокувати ускладнення, по-друге, щоб не заразити інших дітей.
Враховуючи ці поради, можна зменшити симптоми вірусної застуди та прискорити процес одужання. Однак, якщо симптоми не зникають протягом тривалого часу та перебіг захворювання ускладнюється, необхідно звернутися до лікаря для отримання додаткової допомоги.
Ускладнення захворювання: коли варто бити на сполох
3азвичай при правильному лікуванні ГРВІ не викликає ускладнень. 3авдяки противірусній терапії хвороба не буде супроводжуватися довготривалою високою температурою тіла, інтоксикацією та запаленням. Але є декілька тривожних симптомів перебігу ГРВІ, які мають насторожити батьків:
- висока температура тіла тримається понад 5 днів і погано збивається;
- після стабілізації стану відбувається стрімке його погіршення;
- на тлі кашлю у дитини погіршується дихання або виникає блювота;
- висока температура супроводжується судомами;
- дитина відмовляється від пиття (якщо до цього ж має часті, рідкі випорожнення чи блювання, не варто зволікати з повторним зверненням в лікарню);
- на тілі з’являється висип;
- дитина почувається вкрай млявою і знесиленою;
- у дитини синіє ділянка біля рота, вона має задишку.
Через неправильне лікування, недотримання постільного режиму, та інші причини до вірусної інфекції може приєднатися бактеріальна. Бронхіт, пневмонія, гайморит, отит та інші захворюваннями органів верхніх дихальних шляхів є найпоширенішими ускладненнями ГРВІ. Але це не всі небезпеки. Вірусне захворювання може призвести навіть до менінгіту (ураження оболонок головного мозку), невриту, міокардиту (запалення серцевого м’яза).
Тож не варто зволікати з противірусною боротьбою у разі захворювання дитини.