Часті нічні пробудження: причини бувають різними
Якісний і міцний нічний відпочинок людина сприймає як належне. Однак достатньо однієї ночі недосипу й одразу стає зрозуміло, яку критично важливу роль відіграє сон у нашому житті. Регулярні проблеми зі сном негативно впливають на здоров’я: підвищується ймовірність розвитку ожиріння, деменції, хвороби Паркінсона, гіпертонії, діабету, ментальних розладів
Також часті нічні пробудження призводять до змін у нервовій системі, знижують рівень функціонування мозку, підвищують сприйнятливість до стресу, спричиняють проблеми з імунною системою, викликають хронічну втому.
Причини нічних пробуджень:
- Повітряні тривоги. Якщо є можливість, то варто облаштувати спальне місце у безпечному просторі й спробувати поспати там.
- Звуки чи світло. Яскраві ліхтарі, реклама, шумна траса, залізнична колія або храп партнера можуть провокувати часті пробудження. Важливо перевірити ці чинники та усунути їх.
- Надмірне споживання рідини ввечері, наприклад, чаювання, стає наслідком відвідування вбиральні, а отже причиною частого пробудження.
- Нічні кошмари або стрес – занепокоєння або тривожні думки провокують виділення гормонів стресу (кортизол та адреналін), що підвищують збудження й активність мозку вночі. Тож важливо не накопичувати проблеми, навчитися долати тривожність і розслаблятися, або звернутися за допомогою до лікаря-психолога.
- Дискомфорт – незручний одяг для сну, матрац, ковдра або подушка, температура (у кімнаті жарко або занадто холодно), нічна активність домашньої тварини тощо. Варто прислухатися до сигналів свого тіла, щоб зрозуміти, чому не спиться.
- Ліки та хвороби. Деякі лікарські препарати можуть негативно впливати на сон. Найчастіше це – антидепресанти, ліки проти астми чи артеріального тиску. Якщо щось приймають на регулярній основі, варто уважно перечитати інструкцію. Також такі хворобливі стани, як COVID-19, хронічний біль, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, апное, синдром неспокійних ніг та деякі інші можуть порушувати сон.
- Паління та вживання алкоголю. Нікотин та алкоголь виступають стимуляторами нервової системи і порушниками нічного відпочинку.
- Регулярна відсутність фізичної активності сприяє накопиченню напруги, що викликає збої в роботі організму. Одним із проявів такого збою може стати нібито безпричинне пробудження вночі.
Фактори, що впливають на якість сну
Вирішення проблеми нічних пробуджень варто розпочати із немедикаментозних способів. А саме проаналізувати такі фактори:
- Графік сну. Для кожної людини свій час відходу до сну та прокидання, тож варто обрати зручний і дотримуватися його. Тривалість сну у будь-якому разі має становити 8 годин.
- Кава, напої з кофеїном (кока-кола) та міцний чай – до обіду.
- Гаджети та перегляд новин – прибрати за годину до сну.
- Вечеря – за 3-4 години до сну.
- Не вживати алкогольні напої.
- Ввести вечірні ритуали: улюблена пінка для душу, свіжа піжама, читання книги, розмова перед сном із дитиною, перегляд науково-популярної передачі, спокійне хобі – будь-що підійде для релаксу і створення правильного настрою для сну.
- Атмосфера спальні – тепло, тихо і прохолодно. Важка ковдра, закриті двері та штори, вимкнений звук телефона, без телевізора, напоїв та їжі.
Читати ще: Флавоноїди запобігають вірусним хворобам та знижують ризик розвитку деменції
До яких методів боротьби з безсонням не варто вдаватися
На жаль, «традиційно» прийнято з порушеннями сну боротися самолікуванням – призначати собі седативні препарати, які порекомендували в аптеці або допомогли знайомим, колегам. Самостійне вживання снодійних або заспокійливих може призвести до:
- розладів настрою;
- залежності;
- не вирішать проблему, бо впливають на її наслідок, а не на причину.
Тому спершу варто розпочати з пошуку причини нічних пробуджень, налагодження гігієни сну і за потреби запису до лікаря – сімейного або терапевта. Залежно від подальшої діагностики лікар може скерувати до профільного спеціаліста: сомнолога, невролога, психолога тощо.