facebook_pixel_id

Діти та ТОП-5 вірусних захворювань: поради щодо профілактики

Дитяче здоров’я є найціннішим скарбом для будь-яких батьків. У світі, де діти постійно вивчають, ростуть та діляться моментами радості та навчання, захворювання може стати суттєвою перешкодою на їхньому шляху

31.10.2023 11:32
Поділитись:

Ось що вам слід знати про найпоширеніші дитячі віруси.

1. SARS-CoV-2 у дітей

Що це за вірус? Респіраторні віруси, у тому числі і SARS-CoV-2 поширюється, повітряно-крапельним шляхом, тобто, коли інфікована людина кашляє або чхає. Розмова, сміх і спів також розповсюджують патоген: все це через маленькі крапельки, які  утворюються під час говоріння або дихання. Діти частіше хворіють на ГРВІ через постійні тісні контакти в колективі: в садочку чи школі.

 

Поради щодо профілактики COVID-19 у дітей

 

Відповідно до рекомендацій МОЗ в Україні роблять вакцинацію проти COVID-19 дітям:

 • від 5 до повних 11 років;
 • від 12 років до 17 років.

Для цих вікових категорій підібрана вакцина та дозування. Наприклад для щеплення дітей віком від 5-11 років використовують вакцину Comirnaty від Pfizer-BioNTech – одна доза якої містить втричі менше активної речовини, ніж вакцина для людей старших 12 років.

Читати ще: Не школою і дитсадком єдиними: де діти можуть «підчепити» віруси

Для підтримки імунітету лікар може порадити для профілактики ГРВІ (у тому числі і COVID-19) противірусні засоби на рослинній основі. Вони безпечні для організму дітей, дозволені від народження та для тривалого застосування, адже не пригнічують вироблення власного інтерферону.

Ще один варіант – маски. В основному віруси їх ненавидять. Діти віком від 2 років можуть носити маски. Якщо дитина дотримується правил гігієни та вакцинована, це вплине на оточуючих: вчителів, водіїв автобусів, двірників і людей із ослабленою імунною системою. Йдеться не лише про захист дитини та її родини — це також захист усіх, з ким дитина контактувала.

2. Грип у дітей

Що це за вірус? Грип у дітей часто має важкий перебіг, а ймовірність розвитку ускладнень у них набагато вища порівняно з дорослими. Крім повітряно-крапельного шляху зараження,  додається ще і контактно-побутовий, який сприяє проникненню вірусів в дитячий  організм.

Характерною ознакою грипу у немовляти є гострий початок, якому притаманне швидке підвищення температури тіла. У дітей молодшого віку  більш явний прояв синдрому інтоксикації, який характеризується млявістю, анемією, погіршенням апетиту. У  дітей  старшої вікової групи проявляється головний біль, зниження активності, блювання і навіть менінгеальні знаки (при важкому перебігу захворювання). Діти до 5 років  вразливі до серйозних ускладнень, а діти раннього віку та немовлята особливо схильні до ризику захворювання.

 

Поради щодо профілактики грипу у дітей

 

Грип може бути серйозним захворюванням, особливо для маленьких дітей, тому важливо вживати всі необхідні заходи для профілактики та лікування.

Щоб запобігти зараженню, дітям можна зробити щеплення від грипу. МОЗ рекомендує дітям вакцинуватися проти грипу щороку, найкращий період до кінця жовтня. Навіть малюки та немовлята можуть отримати щеплення від грипу, якщо їм більше 6 місяців.

Щоб сповільнити поширення вірусів, варто частіше мити руки, чхати або кашляти в згин ліктя і навчіть цьому дітей. Варто також обмежити контакти дитини з інфікованими людьми та уникати спільного використання посуду або засобів гігієни. Здоровий спосіб життя,  збалансоване харчування, фізичну активність та достатній сну, допоможе підтримувати імунну систему дитини.

Також лікар може призначити неспецифічні методи боротьби з вірусом грипу, що стимулюють внутрішні механізми природного імунного захисту організму дитини. А саме препарати для профілактики ГРВІ та грипу.

3. Риновіруси у дітей

Що це за вірус? Застуда – це респіраторна інфекція, яка викликається риновірусом. Риновіруси є одними з основних патогенів, які спричиняють застуду у дітей та дорослих. Ці віруси легко поширюються, особливо в осінньо-зимовий період. Риновіруси передаються через крапельки, які утворюються під час кашлю або чхання хворої людини, а також через контакт зі забрудненими поверхнями. Діти можуть заразитися в школі, дитячому садку або вдома. Іноді симптоми — це не просто чхання та закладений ніс: риновіруси можуть призвести до вушних інфекцій та інфекцій пазух носа.

 

Поради щодо профілактики риновірусу у дітей

 

 • Часто мити руки милом.
 • Уникати контакту з хворими особами.
 • Забезпечити дітям здоровий спосіб життя з відповідним харчуванням та фізичною активністю.
 • Вакцинації не існує від риновірусів, але вакцинація від грипу та COVID-19 може допомогти знизити ризик захворювання.
 • Контакти з великою кількістю людей у ??період вірусних епідемій, відвідування дитсадка, школи, поліклініки може бути загрозливим фактором зараження на гострі респіраторні інфекції. Важливо захистити свого малюка. Лікарі можуть призначити препарати для профілактики.

 

4. Аденовірус у дітей

Аденовіруси – це група вірусів, які можуть спричиняти різні захворювання у дітей включаючи респіраторні інфекції, інфекції шлунково-кишкового тракту та інші захворювання.  Аденовіруси вражають слизові оболонки очей, дихальних шляхів, лімфоїдної тканини. Вважається, що кожна дитина в дошкільному віці хворіла на аденовірусну інфекцію.

Читати ще: Дихальні вправи, що допоможуть малюку при кашлі та нежитю

Важливо розуміти, що аденовірусні інфекції можуть мати різні симптоми та тяжкість. Симптоми аденовірусних інфекцій можуть варіюватися від легших до серйозних і включають наступне:

 • Респіраторні симптоми: температура, кашель, закладений ніс, біль у горлі, грипоподібні симптоми.
 • Шлунково-кишкові симптоми: діарея, блювання, біль в животі.
 • Симптоми, пов’язані зі зором: запалення очей (кон’юнктивіт).

 

Профілактика аденовірусної інфекції у дітей

 

Вакцинації від аденовірусу досі немає. Щоб убезпечити дитину варто дотримуватись профілактичних заходів.

 • уникати контакту з хворими й місць великого скупчення людей;
 • частіше провітрювати приміщення;
 • збалансовано харчуватись;
 • части мити руки.

 

5. Норовірус

 

Що це за вірус? Норовірус –  це вірус, який може спричиняти гостру інфекцію живота та шлунково-кишкові розлади. Ця інфекція особливо поширена серед дітей, оскільки вони часто мають тісний контакт один з одним та несформовану  імунну систему. Норовірус передається   при контакті з хворою людиною або із забрудненими побутовими предметами, через інфіковану їжу або воду. Ідеальним середовищем для його поширення є громадські місця з великим скупченням людей. Перш за все, це дитячі колективи: від садочків до шкіл.

 

Профілактика норовірусу у дітей

 

Вірус поширюється через заражену їжу, воду та поверхні, тому обов’язково мийте руки, особливо перед тим, як торкатися їжі! Щоб допомогти іншим залишатися здоровими,  діти повинні залишатися вдома, коли вони хворі, і протягом двох днів після того, як симптоми зникнуть.

Профілактика захворювань у дітей – це ключовий крок у збереженні їхнього здоров’я та благополуччя. Переваги профілактики значно перевершують витрати та зусилля, які доводиться витрачати на лікування після захворювання.

Читати ще: Віруси: шкода чи користь?

Специфічна та неспецифічна профілактика ГРВІ (у тому числі COVID-19) та грипу допомагає уникнути потенційно серйозних ускладнень, які можуть виникнути внаслідок захворювань, і які можуть залишити довгострокові наслідки для здоров’я. Профілактичні заходи, такі як вакцинація, правильне харчування, фізична активність  сприяють зміцненню імунної системи дитини, що робить її менш вразливою до інфекцій. Перш ніж вибрати профілактичний засіб для вашого малюка, обов’язково порадьтеся з педіатром та уважно вивчіть інструкцію. Уточніть дозування та кратність застосування, загальний курс лікування. Важливо обирати безпечні засоби на основі природніх компонентів. Рослинні компоненти є джерелом флавоноїдів – сполук, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2.

Профілактика не тільки зменшує ризик захворювання, але і підвищує якість життя дітей та вашої родини.